UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кістка ведмедя віком 130 тисяч років виявилася зразком мистецтва неандертальців

Це один із найдавніших артефактів, створених людьми.

Надсічки нанесли 130 тисяч років тому

Надсічки нанесли 130 тисяч років тому

Вчені заявили про те, що їм вдалося виявити один із найстаріших витворів мистецтва в Європі. Це ведмежа кістка, на яку 130 тисяч років тому неандертальці навмисне нанесли надсічки, повідомляє Live Science.

Грубо-циліндрична кістка довжиною 10,6 сантиметра прикрашена 17 паралельними надрізами, розташованими нерівномірно. Дослідження свідчить про те, що витвір мистецтва створив правша, ймовірно, за один присід.

Читайте також: Вчені відтворили зовнішність неандертальської жінки, яка жила 75 тисяч років тому

Різьблена кістка — найстаріше відоме символічне мистецтво, створене неандертальцями в Європі на північ від Карпат. Воно дає вченим можливість зрозуміти, якою була поведінка та мислення родичів сучасних людей, які жили в Євразії 400-40 тисяч років тому.

Кістка була знайдена ще 1953 року в Польщі. Її виявили у шарі, який датується еємським періодом (від 130 000 до 115 000 років тому), одним із найтепліших періодів останнього льодовикового періоду.

У новому дослідженні вчені досліджували кістку за допомогою 3D-мікроскопа та комп'ютерної томографії (КТ), що дозволило створити цифрову модель кістки. Ґрунтуючись на ній, вчені припустили, що надсічки були нанесені на кістку навмисно. Наприклад, позначки повторювалися, були однієї й тієї базової форми, хоча й відрізнялися за розмірами. З іншого боку, надрізи було створено організовано, хоча відстань між ними і розрізнялася.

Щоб з'ясувати, яким чином надсічки було зроблено, вчені провели експерименти з кістками великої рогатої худоби. Вони наносили на них різні надрізи за допомогою крем'яних лез і ножів середнього палеоліту, використовуючи сім технік, включаючи рухи вперед і назад та енергійні рухи пиляння.

Дослідники з'ясували, що надрізи не відповідають обробці тварини. Більше того, їх швидше за все зробили навмисно за один раз. Згідно з дослідженням, порівняння розрізів з експериментальними порізами показало, що майже всі розрізи були зроблені швидкими рухами ножа, що повторюються, у напрямку до того, хто ним користувався.

Вчені вважають, що той, хто завдав надсічки, міг намагатися передати за їх допомогою якесь числове послання.

Раніше дослідники заявили, що люди сучасного вигляду жили поруч із неандертальцями довше, ніж передбачалося раніше.