UA / RU
Підтримати ZN.ua

Хірурги тепер можуть "підсвічувати" ракові клітини: чому це важливо

Новий метод уже протестували на 23 добровольцях.

Вчені та хірурги з Оксфордського університету разом з каліфорнійською біотехнологічною компанією ImaginAb Inc за фінансової підтримки Cancer Research UK розробили флуоресцентний барвник, який підсвічує крихітні ракові клітини, які неможливо побачити неозброєним оком: це дає можливість лікарям під час операцій видаляти всі ракові клітини до останньої, зберігаючи при цьому здорові тканини і значно знижуючи шанси раку повернутися, приховавши хворі клітини недалеко від пухлини, пише The Guardian.

«Ми даємо хірургу другу пару очей. За допомогою цієї техніки ми можемо видалити весь рак, включно з клітинами, які поширилися з пухлини, що могло дати йому можливість повернутися пізніше», – сказав Фредді Хемді, професор хірургії Оксфордського університету.

Новий метод вже успішно випробували на 23 чоловіках із раком простати. Їм вводили маркерний барвник перед операцією з видалення пухлини. Можливість бачити підсвічені ракові клітини дозволила хірургам видалити їх, зберігши здорові ділянки тканини.

Читайте також: Умови для життя на Землі з'явилися раніше, ніж вважається: вчені знайшли докази

За словами фахівців, підвищення точності при видаленні ракових клітин дозволяє зберегти якнайбільше здорових структур навколо простати, щоб знизити ризик, зокрема, нетримання сечі та еректильної дисфункції.

Процедура заснована на поєднанні барвника з молекулою-мішенню IR800-IAB2M. Молекула барвника та маркера прикріплюються до білка під назвою "простатспецифічний мембранний антиген" (PSMA), виявленого на поверхні клітин раку простати.

Експерти сподіваються, що барвник можна буде використовувати при лікуванні й інших типів онкології, крім раку простати – для цього потрібно буде змінювати білок залежно від виду захворювання.

Тепер команда дослідників має намір провести випробування свого нового методу на більших групах пацієнтів.

Раніше інша група вчених встановила, що до раку може призвести надлишок жирної їжі. При цьому варто відзначити: помірна кількість у їжі натуральних жирів життєво необхідна кожній людині.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!