UA / RU
Підтримати ZN.ua

Каракатиці пройшли аналог когнітивного тесту, розробленого для дітей

Молюски здатні відмовитися від ранкової порції ласощів, якщо знають, що на обід отримають більше.

Лікарські каракатиці взяли участь в аналогу Стенфордського експерименту з зефіром і продемонстрували здатність до самоконтролю. Так, вони виявилися здатні відмовитися від ласощів, якщо знають, що пізніше отримають більше, повідомляє National Geographic.

Знаменитий зефірний тест полягає в тому, що дитину поміщають в кімнаті з шматочком зефіру. Їй пояснюють, що якщо вона зможе не є їсти протягом 15 хвилин, то отримає другу порцію і можливість з'їсти обидва шматочка.

У аналогу тесту для каракатиць використовувалися крабове м'ясо і креветки, яких вони люблять більше. Виявилося, що ці головоногі молюски можуть відмовитися від ранкової порції крабового м'яса, якщо знають, що на обід отримають креветки.

У новій статті вчені з Кембриджського університету відзначили, що в цьому випадку важко визначити, чи була таке зміна поведінки відповіддю на доступність їжі або ж все-таки демонстрацією самовладання.

Тому вони провели ще один тест для шести каракатиць. Їх помістили в спеціальний резервуар з двома закритими камерами з прозорими дверцятами. В одній з камер знаходились креветки у вигляді корму, а в інший живі креветки, яких каракатиці люблять більшою мірою.

На дверях були розміщені символи, які каракатиці були навчені розпізнавати. Коло означало, що двері відкриються одразу. Трикутник означав, що двері відкриються через проміжок часу від 10 до 130 секунд. А квадрат, який використовували тільки в контрольних умовах, означав, що двері залишаться закритими на невизначений термін.

Креветки поміщалися за відчинені двері, а живі - подавалися через якийсь час. Якщо каракатиця йшла за креветкою, її відразу ж видаляли. У контрольній групі креветка залишалася недоступною за дверима з квадратним символом, яка не відчинялися.

Дослідники виявили, що все каракатиці в тестових умовах вирішили дочекатися своєї улюбленої їжі (живих креветок), але не захотіли зробити це в контрольній групі, де вони не могли отримати до неї доступ.

Вчені відзначають, що каракатиці все ж виявилися здатні виявляти самоконтроль, але не можуть пояснити причини такої поведінки. Ймовірно, ця особливість пов'язана з тим, як каракатиці добувають їжу.

«Каракатиці проводять більшу частину свого часу, маскуючись в очікуванні появи потенційної їжі. Вони порушують камуфляж, коли атакують здобич, але в цей момент самі стають потенційними жертвами більших хижаків. Ми припускаємо, що відкладене задоволення могло розвинутися як побічний ефект цього, тому каракатиці можуть оптимізувати здобич, чекаючи на появу їжі кращої якості», - заявила керівник групи дослідників Олександра Шнелль.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені виявили одне з найдавніших зображень тварин

Раніше вчені з Чиказького університету заявили про те, що плавники риб є не тільки засобом пересування, а й органом почуттів, здатним сприймати текстури так само, як пальці людини. В ході дослідження вчені провели експерименти з плавниками морських бичків.