UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кабмін виділив кошти на придбання наукового судна для дослідження Антарктиди

Це буде першим придбанням такого роду за останні двадцять років

Вперше за останні майже 20 років Україна здійснить власну наукову експедицію в Антарктику: Кабінет міністрів виділив кошти на придбання наукового океанського судна льодового класу - це буде початком відродження океанського наукового флоту України. Відповідне рішення було прийнято урядом 20 листопада.

Про це повідомили спільно Національний антарктичний науковий центр та Міністерство освіти і науки.

Очікується, що угоду про придбання судна буде укладено до кінця 2019 року, а в 2020 відбудеться його перший вихід в океан під українським прапором. На купівлю судна уряд виділив 252 мільйони гривень.

"Для нас це велика перемога. Придбання Україною судна такого класу дозволить нам бути більш самостійними в дослідженні Світового океану, яке на рівних із дослідженнями Космосу є наразі одним із пріоритетів світової науки. Це нові можливості для наших науковців вже з наступного року. А ще це можливість будувати більш сміливі стратегічні плани досліджень в Антарктиді та Арктиці. Зараз якраз завершується підготовка програми полярних досліджень України на 2021-2030 роки, де ми вже врахуємо наявність власного судна", – зазначила Міністр освіти і науки Ганна Новосад.

Очільник Національного антарктичного наукового центру МОН Євген Дикий пояснив, що з кінця 20 століття Україна не має суден необхідного класу, які дозволили б вести дослідження у Світовому океані та надавати підтримку антарктичним дослідженням на станції "Академік Вернадський".

"Власне, сьогодні майже 20 років з часу останнього самостійного наукового рейсу України в Південному океані (2000-2001 рр.). Для обслуговування нашої станції ми щороку фрахтуємо іноземні судна, а морські дослідження тривалий час взагалі не вели, лише минулого року почали дещо робити з борту риболовних суден, які звісно ж не є повноцінними "плавучими лабораторіями". Купівля власного судна і відновлення наукових рейсів надзвичайно посилюють наші наукові можливості. Також ми зможемо утворювати логістичні консорціуми з країнами, які мають свої полярні станції, але не мають власного флоту. І, до речі, буде дуже символічно до 25-річчя нашої станції "Академік Вернадський" нарешті прийти на неї на власному судні", – розказав директор НАНЦ Євген Дикий.

Відновлення рейсів також є актуальним з точки зору політики та економіки. Адже Україна має міжнародні зобов'язання щодо вивчення Південного океану і веде там успішний риболовний промисел.

На придбання судна Уряд виділив до 252 млн гривень.
"Це той максимум, на який ми можемо розраховувати, але ми працюватимемо над тим, щоб вкластись у меншу суму і заощадити державні кошти", – пояснив Євген Дикий.

1 жовтня, стартував конкурс з відбору команди полярників в 25-ту Українську антарктичну експедицію на станцію "Академік Вернадський". Для експедиції планують набрати 12 осіб, повідомили на сайті Національного антарктичного наукового центру.

До 25-ї Української антарктичної експедиції 2020-2021 років буде багато уваги, тому що в наступному році весь світ буде відзначати 200-річчя відкриття Антарктиди. Також Україна відзначатиме першу чверть століття станції.

Згідно з повідомленням, для експедиції потрібні: семеро вчених, лікар, кухар, дизеліста-електрик, системний механіки системний адміністратор зв'язку. Науковці повинні працювати за такими напрямками досліджень: геолого-геофізичні; гідрометеорологічні та океанографічні; геокосмические; біологічні.

Серед загальних вимог до кандидатів - відсутність хронічних захворювань і протипоказань до роботи в умовах Антарктиди, володіння іноземною мовою, неконфліктність і комунікабельність.