UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Юнона» зафіксувала джерело радіосигналу на орбіті Юпітера

За словами дослідників, джерело цих сигналів природного походження.

Прилади станції «Юнона», яка займається вивченням системи Юпітера, засікли близький сигнал на частоті близько 6,5 мегагерц, що знаходиться в діапазоні високочастотних радіохвиль. Як зазначає Naked science, на Землі вони використовуються для іоносферного зв'язку і заобрійної радіолокації, але в системі Юпітера вони природного походження.

Відзначається також, що подібні сигнали відомі давно, їх називають декаметровоми радіовсплесками. Але вперше вдалося зафіксувати їх безпосередньо біля місця виникнення. «Юнона» пролетіла крізь джерело радіосплесків, недалеко від Ганімеда.

Датчики апарату спостерігали феномен приблизно п'ять секунд, після чого він злився з фоновим випромінюванням. «Юнона» рухається на швидкості близько 50 кілометрів на секунду, тому можна зробити висновок, що область простору, де генерується сигнал, становить приблизно 250 кілометрів у поперечнику.

Увагу громадськості до відкриття привернув представник NASA в штаті Юта Патрік Віггінс, який виступив на каналі KTVX. За його словами, у сигналу природне походження. Такі радіосплески виникають в результаті циклотронної мазерної нестійкості (CMI, cyclotron maser instability). Суть цього ефекту полягає в посиленні вільними електронами радіохвиль. Відбувається це, якщо частота коливань електронів в плазмі істотно нижча, ніж їхня циклотронна частота. Тоді може стати помітним навіть  випадковий сигнал, що вдало виник в хмарі заряджених частинок.

Радіосплески формуються в тих ділянках магнітосфери Юпітера, де вона тісно взаємодіє з магнітним полем Ганімеда. Захоплені магнітними лініями електрони можуть не тільки породжувати радіохвилі. Ще один ефект, який вдалося спостерігати «Юноні», - рентгенівське полярне сяйво в атмосфері супутника Юпітера.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Нічна сторона супутника Юпітера може світитися

Раніше астрономи заявили про те, що їм вдалося розібратися в природі загадкових шестикутних вихорів на полюсах Юпітера. Виявилося, що стабільність шторму в основному залежить від «захисту» - антіціклоніческого кільця навколо кожного циклону.