UA / RU
Підтримати ZN.ua

Історики знайшли повідомлення про полярні сяйва в Мексиці

Полярні сяйва над Мексикою спостерігалися під час "сонячного супершторму" 1859 року.

Мексиканський історик Консуело Куевас-Кардона і геофізик Хуан Гонсалес-Еспарса виявили в архівних матеріалах повідомлення про те, що під час "сонячного супершторму" 1859 року над Мексикою спостерігалися полярні сяйва. Як повідомляє Naked science, дослідникам вдалося виявити кілька газетних заміток про даний феномен.

Геомагнітна буря початку вересня 1859-го була і залишається найпотужнішою за всю історію спостережень. "Сонячний супершторм" призвів до колосального корональному викиду маси, який швидко досяг орбіти Землі і викликав полярні сяйва - вони були видні навіть на Кубі. За деякими даними, вони могли спостерігатися і ще південніше - у Мексиці, - однак цьому досі не було знайдено надійних свідчень.

У ході нового дослідження вчені виявили нотатки, які були опубліковані в газеті La Sociedad за 12 вересня 1859 року: "До години ранку червоне світло запалилося в сузір'ї, відомому як Сім Кіз (або Плеяди). ...> воно відбивалося на міських мурах і будівлях, помітно підсвічуючи вулиці. З'явившись на півночі, білі потоки світла розширювалися і були схожі на промені Сонця на світанку".

Дослідникам вдалося виявити свідчення того, що полярні сяйва спостерігалися у семи регіонах Мексики. Через Громадянську війну, що тривала тоді в Мексиці, академічні журнали не висвітлювали цю подію, тому повідомлення до цих пір залишалися поза полем зору істориків науки.

У 2015 році полярне сяйво було зафіксовано на більшій частині Центральної Європи і в США. Подібне явище було викликано високою активністю Сонця.