UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глобальна температура вперше перевищила критичний поріг

Температура піднялася на два градуси вище доіндустріального рівня.

У п'ятницю, 18 листопада, глобальна середня температура подолала важливий критичний поріг і вперше в історії на два градуси Цельсія перевищила значення доіндустріального періоду, повідомляє Science Alert із посиланням на службу моніторингу клімату Copernicus.

Очікується, що рекордно спекотні місяці зроблять 2023 найтеплішим роком в історії спостережень. Вже спостерігалися масштабні посухи, лісові пожежі та урагани.

Читайте також: 500-річний гербарій із Італії показує зміни клімату на Землі

За даними Copernicus, 18 листопада середня глобальна температура на 2,07 градуса за Цельсієм перевищила показники доіндустріальної епохи.

"Це був перший день, коли глобальна температура перевищила рівень 1850-1900 років більш ніж на два градуси Цельсія", - заявила керівник служби Саманта Борджес.

Попередні дані свідчать про те, що рекорд був побитий і в суботу, коли середня температура була на 2,06 градуса Цельсія вище за доіндустріальні значення.

Паризька кліматична угода, підписана у 2015 році, декларувала мету зупинити глобальне потепління "задовго до" перевищення значень глобальної температури на два градуси Цельсія, в ідеалі, в межах 1,5 градусів.

Варто зазначити, що окремі дні, коли температура на два градуси перевищує доіндустріальний рівень, ще не означають, що Паризька угода провалена. Тенденція має простежуватися десятиліттями. Вважається, що зараз світ нагрівся на 1,2 градуса Цельсія вище за значення 1850-1900 років.

І це не перший рекорд, встановлений цього року. Жовтень був найтеплішим в історії спостережень, як і кожен місяць, починаючи з червня. Крім цих офіційних даних, вчені говорять, що проксі-дані про клімат у більш віддалені часи – наприклад, річні кільця або крижані керни – припускають, що температури, що спостерігаються цього року, можуть бути безпрецедентними в історії людства, потенційно найтеплішими за більш ніж 100 тисяч років.

Раніше вчені заявили про те, що викопне паливо, яке ми спалюємо сьогодні, завтра може стати смертним вироком для багатьох людей. Аналіз 180 статей, присвячених смертності від змін клімату, показав, що в найближче століття від кліматичних катастроф може загинути щонайменше мільярд людей.