UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гігантський фрагмент космічного сміття впав на село в Кенії

Внаслідок інциденту ніхто не постраждав.

Кільце є фрагментом ракети-носія

Кільце є фрагментом ракети-носія

На село Мукуку в Кенії 1 січня обрушився гість із космосу. Близько 15:00 за місцевим часом на поселення впало гігантське металеве колесо вагою близько 450 кілограмів і діаметром приблизно 2,5 метра, повідомляє Science Alert.

Кенійське космічне агентство заявило, що в результаті інциденту ніхто не постраждав і що космічне сміття не несло ніякої безпосередньої небезпеки. Майор Алоїс Віре, офіцер Кенійського космічного агентства, заявив, що кільцеподібний об'єкт «можливо, є частиною ступені розділення ракети».

Читайте також: Астронавти, що застрягли на МКС, проведуть у космосі ще більше часу

Разом з тим, частиною якої ракети було це кільце, поки що неясно. За словами представників агентства, вони забрали його частини для проведення експертизи та визначення його походження. За їхніми словами, щойно походження кільця вдасться визначити, будуть використані «існуючі правові механізми відповідно до міжнародного права», щоб притягнути особу чи організацію до відповідальності.

Як правило, космічне сміття згоряє в атмосфері Землі, не досягнувши поверхні. Або його контрольовано зводять з орбіти, щоб воно упало над ненаселеними регіонами.

Але так відбувається не завжди. Наприклад, у травні 2024 року фрагмент сміття SpaceX розміром із капот автомобіля здійснив аварійну посадку на стежці на гірському курорті у Північній Кароліні. За словами Джонатана Макдауелла, астрофізика з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики та провідного експерта з космічного сміття, якби він приземлився на стежку, коли нею хтось ішов, він би вбив людину.

Наразі від космічного сміття ніхто не загинув. Але у березні 2024 року фрагмент сміття близько кілограма розмірами з банку газованої води впав із Міжнародної космічної станції, пробивши дах будинку родини у Флориді. Сім'я подала до суду на NASA через інцидент.

Ризик того, що такі об'єкти впадуть на Землю, існував з моменту, коли люди почали запускати супутники в космос. Але в міру того, як людство запускає дедалі більше об'єктів у космос, цей ризик зростає.

У період із 2008 по 2017 рік світові космічні організації запускали в середньому 82 орбітальні ракети на рік. Це число зросло приблизно до 130 запусків на рік у період з 2018 по 2022 рік. 2024 року було здійснено близько 250 запусків — новий рекорд.

Це створює ризики для Землі та ускладнює давню проблему в космосі: зіткнення. У космосі є безліч фрагментів космічного сміття різних розмірів. Ці мільйони шматочків сміття мчать навколо нашої планети швидше за кулю. Щодня оператори супутників отримують близько 1000 попереджень про можливі зіткнення.

Як заявив фізик Томас Бергер на прес-конференції на щорічному засіданні Американського геофізичного союзу, велике зіткнення може спровокувати «нестримну ланцюгову реакцію подальших зіткнень, що врешті-решт призведе до повного заповнення космічного простору». Якщо це станеться, ми більше не зможемо використати космічний простір.

Нагадаємо, наприкінці листопада Міжнародна космічна станція (МКС) здійснила друге ухилення від зіткнення з космічним сміттям менш як за тиждень.