UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глобальне потепління посилило наслідки урагану "Харві" - вчені

Потужні дощі під час урагану могли бути наслідком глобального потепління.

Вчені заявили про те, що потужні дощі, які супроводжували ураган "Харві", могли бути наслідком глобального потепління, викликаного антропогенними факторами. Висновки дослідників опубліковані в журналі Geophysical Research Letters і Environmental Research Letters.

У ході дослідження вчені проаналізували дані про урагани в США починаючи з 1950 року. Потім вони склали кілька кліматичних моделей, які оцінюють потужність ураганів та їхніх наслідків в різних умовах, наприклад при різних рівнях викидів парникових газів. Повінь після "Харві" виявилася як мінімум на 19% сильнішою, ніж після урагану такої ж сили у середині ХХ століття. Автори іншого дослідження оцінили потужність стихійних лих початку ХХ століття. За їхніми словами, ймовірність такої повені в 2017 році була в три рази вищою, ніж у 1900-х. До того ж дощі "Харві" опинилися на 15% більшими, ніж передбачувані опади після урагану схожої сили на початку ХХ століття.

Вчені вважають, що ймовірність рясних дощів на всьому узбережжі Мексиканської затоки продовжить рости. Діяльність людини - одна з головних причин цих змін: температури зростають через парникові гази, які викидають транспорт і промислові підприємства. У теплому повітрі "уміщається" більше водяної пари, тому ймовірність і потужність дощів підвищуються. За оцінкою вчених, цей процес триватиме, навіть якщо людству вдасться утримувати викиди небезпечних речовин на рівні, встановленому Паризькою угодою про зміни клімату.

"Харві" став найбільш руйнівним стихійним лихом в США. В результаті найпотужнішого за 12 років урагану "Харві" в американському місті Корпус-Крісті (Техас, США) без електрики залишилися 155 тисяч осіб.

У затопленому Х'юстоні через повені вибухнув хімзавод. Компанія евакуювала працівників, а місцева влада оголосила про евакуацію людей, що живуть в радіусі 2,5 кілометрів від заводу, який виробляє органічні пероксиди. Їх використовують у виробництві пластикових смол, полістиролу, фарб та інших речовин.