UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глобальне потепління може призвести до вимирання лемурів - вчені

Широконосі лемури харчуються бамбуком.

Вчені заявили про те, що зміни клімату на острові Мадагаскар можуть призвести до вимирання лемурів. Висновки дослідників опубліковані в журналі Cell.

У ході дослідження вчені вирішили перевірити зв'язок між харчовими звичками широконосих лемурів і можливою загрозою виду через глобальне потепління. Вивчивши морфологію зубів тварин, дослідники з'ясували, що за структурою вони схожі на зуби панд: жорсткі (порівняно з іншими представниками лемуровых) і пристосовані для пережовування твердих частин бамбука. На підставі цього спостереження дослідники зробили висновок про те, що більшу частину дієти широконосих лемурів становить бамбук.

Потім вчені вивчили харчові звички тварин in situ. Для цього вони протягом 18 місяців стежили за харчуванням невеликої популяції широконосих лемурів на території Національного парку Раномафана в південно-західній частині Мадагаскару. Всього вченим вдалося зібрати дані про 2387 трапез тварин - спільних або одиночних.

Виявилося, що в період посухи - протягом чотирьох місяців кінці літа і початку осені - лемурам доводиться харчуватися бамбуковою соломою - твердими стеблами, складними для пережовування зубами і небагатими на поживні речовини. Весь інший час лемури живляться пагонами і листям.

Автори роботи також простежили за поширенням популяції тварин на території острова з часом. Так, дослідники з'ясували, що викопні предки виду жили за межами південно-західної частини острова, але посушливість з часом знизила ареал їхнього проживання до узбережжя.

Дослідники, таким чином, роблять висновок, що збільшення посушливого періоду на території Мадагаскару може призвести до того, що широконосим лемурам доведеться більше харчуватися бамбуковою соломою. Це, в свою чергу, може призвести до ризику їхнього вимирання.

Раніше вчені встановили, що в найближчі п'ять років температура на Землі буде зростати. При цьому, на думку вчених, 2016 рік може стати найспекотнішим роком за всю історію метеоспостережень. У 2017 році температурний рекорд побитий не буде через впливу Ла-Нінья – зворотного Ель-Ніньо процесу, що призведе до охолодження деяких куточків планети.