Вчені заявили про те, що виверження вулкана та його масштаби можна передбачити по тому, наскільки змінилася висота його жерла і прилеглих околиць. Висновки дослідників опубліковані в журналі Science Advances.
Під кожним вулканом існує магматична камера – резервуар з пористих порід, які можуть вбирати в себе великі кількості рідкої магми. Перед виверженням ця камера переповнюється, що призводить до її "роздування" і підйому висоти місцевості в околицях вулкана. По тому, як сильно "роздулася" камера, вчені можуть оцінити обсяг магми, що міститься в ній і дати оцінки сили виверження і ймовірності його виникнення.
Процес наповнення цієї камери, як пояснюють вчені, зазвичай протікає "ривками", а не з постійною швидкістю. У результаті цього тиск всередині магматичної камери різко змінюється, і ці зміни породжують відносно слабкі і сейсмічні хвилі, що рухаються в бік поверхні. Людина ці поштовхи не відчуває, але прилади сейсмологів фіксують їх у кожного активного вулкана.
Тепер же вчені встановили, що подібних вимірів досить для того, щоб передбачити виверження вулкана. Дослідники вели спостереження за "головним" вулканом Гавайських островів, виверження якого почалося більше 30 років тому.
Геологи помітили, що зміни в характері руху сейсмічних хвиль через "серце" вулкана супроводжувалися добре помітними змінами в топографії місцевості. Іншими словами, всі зміни всередині вулкана можна було вирахувати по тому, як сильно змінювалася його висота, кут нахилу схилів, а також і висота навколишніх регіонів місцевості, за кілька днів до початку нових вивержень.
Це, в свою чергу, відкриває дорогу для передбачення часу вивержень вулканів і того, де вони будуть відбуватися, використовуючи відносно прості методики вимірів і ведення спостережень, підсумовують вчені.
Раніше вчені попередили про пробудження руйнівного вулкана Пектусан через ядерні випробування КНДР. Він розташований на кордоні Північної Кореї (провінція Янгандо) і Китаю (провінція Цзилінь). Від полігону Пангірі, де КНДР випробовує ядерну зброю, вулкан Пектусан відокремлює лише 115 км.