UA / RU
Підтримати ZN.ua

Геологи визначили, чи можливе існування води на Марсі сьогодні

У ґрунті Червоної планети присутні особливі солі-перхлорати.

Вчені створили аналог грунтів Марса і прийшли до висновку про те, що вода може залишатися в них в рідкому стані навіть при низьких температурах через наявність у них особливих солей-перхлоратів. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature Communications.

У грудні 2012 року дослідники NASA заявили про те, що виявили в грунті Марса перхлорати - сполук хлору, кисню і найпростішої органіки.

У ході дослідження вчені створили повноцінний імітатор грунту Марса, заповнили його перхлоратами і водою, і простежили, при яких умовах вона продовжувала залишатися рідкою.

Як показали ці досліди, один з перхлоратів, з'єднання окису хлору і магнію, вкрай незвичайним чином впливав на воду, діючи на неї подібно до того, якби рідину стискав потужний прес або надщільна атмосфера планети-гіганта. У свою чергу, це "стиснення" особливим чином змінювало структуру молекул води, заважаючи їм замерзати навіть при температурах, що не перевищують мінус 60-70 градусів Цельсія.

Варто відзначити, що перхлорати є найсильнішою отрутою для всіх форм земного життя, і останні досліди з вирощування бактерій в "марсіанському" грунті закінчилися тим, що всі колонії мікробів померли в перші 60 секунд після старту експерименту. Якщо на Марсі існує життя, то воно буде принципово не схожим на ті його форми, які сьогодні населяють Землю.

У вересні 2015 року фахівці NASA провели прес-конференцію, під час якої розповіли про те, що знайшли свідчення існування рідкої води на поверхні Марса. Пізніше агентством було представлене анімаційне відео, яке моделює рух потоків води на Червоній планеті.