UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фрактальний візерунок вперше виявлено в природі на молекулярному рівні

Фрактал – це структура, в якій кожна дрібніша деталь повторює форму більшої, серед прикладів – капуста сорту романеско.

Вчені з Інституту наземної мікробіології імені Макса Планка (Німеччина) вперше виявили у природі фрактальну структуру на молекулярному рівні, пише New Scientist.

Візерунок побачили у ферменті цитратсинтаза, яким користувалася ціанобактерія Synechococcus elongatus. Цей фермент використовують і інші організми як частину циклу Кребса – серії хімічних реакцій, в яких виробляється енергія. Але у S. elongatus фермент може набувати незвичайної форми трикутника, що містить дрібніші трикутники всередині.

Цитратсинтаза складається з одного будівельного блоку або мономеру, який може збиратися в різні форми, деякі з яких допомагають розщеплювати молекули в циклі Кребса. Використовуючи електронний мікроскоп, вчені виявили, що S. elongatus мономери можуть збиратися в трикутну форму, що містить шість мономерів, які можуть об'єднуватися з двома іншими, утворюючи 18-мономерну форму. Потім він може поєднатися з ще двома, щоб сформувати 54-мономерну форму, яка знову є трикутною і нагадує трикутник Серпінського.

Читайте також: The Economist: Що робитимуть люди, якщо штучний інтелект вирішить усі проблеми?

Потенційно фрактальна форма ферменту могла відіграти роль в еволюції, але на даний момент її користь поки що не з'ясована, кажуть вчені.

"Можливо, у природі існує більше таких складних фракталоподібних форм, [і ми про них не знаємо] просто тому, що поки що не шукали", – прокоментував Ард Луїс із Оксфордського університету.

Раніше вчені з'ясували, що мозок «ламає» молекулу ДНК, щоб запам'ятовувати інформацію.