UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фізики навчилися робити невидимими великі об'єкти

Фізики розробили новий принцип, який дозволяє робити невидимими предмети розміром до двох міліметрів. Усі існуючі до цих пір технології приховували від спостерігача об'єкти, розмір яких можна порівняти з довжиною хвилі світла.

Теоретичні принципи, що показують, як саме можна робити об'єкти невидимими для спостерігача, були описані в 2000 році британським фізиком Джоном Пендрі. Вчений, і всі, хто пізніше втілював наведені ним викладки на практиці, спиралися на використання метаматеріалів. Цим терміном називають особливі матеріали, властивості яких визначаються в першу чергу їх структурою, а не хімічним складом. Зокрема, деякі метаматеріали можуть незвичайним чином викривляти шлях проходження променів світла. Якщо помістити поруч із фрагментом такого метаматеріалу який-небудь об'єкт, то можна домогтися ілюзії його відсутності (відбиті від об'єкта промені не дійдуть до спостерігача).
На сьогоднішній день було створено відносно небагато прикладів практичної реалізації невидимості з використанням метаматеріалів і, крім того, всі замасковані об'єкти були надзвичайно маленькими. Автори нової роботи запропонували принципово інший метод - об'єкти стають невидимими для спостерігача завдяки кальциту, або вапняковому шпату. Цей мінерал, що має формулу CaCO3 (карбонат кальцію), є найпоширенішим біомінералом у природі.
У нижній частині маскувального пристрою знаходиться фрагмент кальциту у формі піраміди. Завдяки здатності цього мінералу, що володіє кристалічною структурою, особливим чином заломлювати промені світла різної поляризації за рахунок організації кристала, з деяких точок зору піраміду видно як плоску поверхню. Коли відбите від замаскованого об'єкта світло потрапляє в створене вченими пристрій, воно спочатку проходить крізь дві з'єднані один з одним призми, а потім відбивається від найнижчої частини, потрапляє в нижню з призм і виходить назовні. При цьому промені, що виходять із пристрою , «виглядають» так, як ніби їх напрям змінювався лише один раз.
Якщо розмістити на пристрої з кальциту об'єкт, що потрібно замаскувати (вчені використовували невеликий фрагмент металу), то при використанні світла певної поляризації, при спогляданні крізь кристал цей об'єкт стає невидимим. Поки пристрій працює тільки в тому випадку, коли маскуючий об'єкт розташований у строго визначеному місці. У майбутньому вчені планують розширити можливості кальциту.
За матеріалами Lenta.ru