UA / RU
Підтримати ZN.ua

Фізики вперше створили карту магнітного поля сонячної корони

Вчені зробили це за допомогою коронарного мультиканального поляриметра.

Міжнародній групі вчених вперше вдалося створити карту магнітного поля Сонця. Це допоможе дослідникам краще зрозуміти, як плазма нагрівається до надвисоких температур, і прогнозувати магнітні бурі, повідомляє Naked science.

У ході нового дослідження вчені використовували інструмент під назвою «коронарний мультиканальний поляриметр» (Coronal Multi-channel Polarimeter, СoMP), встановлений на Гаваях. Він дозволяє відстежувати розповсюдження альвенівських хвиль - коливань плазми, які поширюються уздовж ліній магнітного поля. Швидкість хвиль залежить від сили поля в конкретній точці.

Досі вченим вдавалося отримувати регулярні і точні вимірювання магнітного поля нашої зірки тільки на рівні фотосфери і хромосфери. Застосування CoMP дає можливість доповнити попередні вимірювання і скласти максимально повну магнітну карту світила. «Це прекрасна демонстрація того, як ми можемо використовувати альвеновські хвилі для дослідження властивостей Сонця. Цей процес схожий на те, як сейсмологи використовують землетруси, щоб дізнатися, як виглядають надра Землі», - заявив один із співавторів роботи Річард Мортон.

Підсумкова напруженість магнітного поля сонячної корони коливається між 1 і 4 Гаусса. Похибка вимірювань, за даними авторів роботи, не перевищує 15%. Екстраполюючи отримані результати на тривимірний простір і порівнюючи їх з раніше побудованими теоретичними моделями, фізики прийшли до висновку, що їхні дані збігаються з передбаченнями при усередненні по великим відстаням, хоча можуть відрізнятися при масштабуванні. Таким чином метод, використаний дослідниками, можна застосовувати на регулярній основі для створення постійно оновлюваної динамічної картини процесів, що відбуваються в магнітному полі Сонця.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Астрономи отримали знімок галактики, схожої на винищувач Дарта Вейдера

Раніше добровольці, які працюють в рамках проєкту Backyard Worlds: Planet, виявили недалеко від Сонця 96 кандидатів в коричневі карлики. Характеристики руху небесних тіл свідчать про те, що вони дійсно знаходяться в межах 20 парсек від Сонячної системи.