Фейкові дописи про події в Україні стають популярними у соцмережах. Зокрема повідомлення з дезінформацією набирають великі охоплення у Twitter, де їх публікують акаунти з синьою галочкою, яка раніше означала справжність облікового запису, але тепер її можна отримати за певну плату. Твіти верифікованих акаунтів мають пріоритет над публікаціями користувачів із безкоштовним акаунтом. На це звернули увагу фактчекери BBC Verify.
Зброя з України під час протестів у Франції
У мережі поширили багато дезінформації стосовно нещодавніх заворушень у Франції. Одне з таких повідомлень стосувалося зброї, яку США передають Україні. Допис містив скріншот начебто із сайту новин та фото двох гвинтівок.
"Французьку поліцію обстрілюють із американських гвинтівок, які, можливо, прибули з України", - йдеться у заголовку.
Низка акаунтів у Twitter з синьої галочкою поділилися цим дописом, який набрав понад мільйон переглядів.
Команда BBC Verify з’ясувала, що публікація походить із прокремлівських Telegram-каналів. Фото з гвинтівками з'явилося в російському військовому блозі ще у 2012 році та ілюструвало змагання зі стрільби у Підмосков'ї.
Фактчекери додали, що не змогли знайти в Інтернеті іншої статті з таким заголовком і зображенням. Також немає жодних доказів того, що надана Україні зброя використовувалася під час нещодавніх заворушень у Франції.
Українських малюків "вирощують на фабриках"
Кілька інших акаунтів із підпискою Twitter Blue нещодавно поширили твердження, що Росія виявила в Україні "фабрики малюків".
У дописі зазначається, що дітей у віці від двох до семи років "вирощують на фабриках", щоб потім відправити у "дитячі секс-борделі" чи продати на органи країнам Заходу.
Команда BBC Verify відстежила, що ця заява вперше з’явилася у березні у статті видання The People's Voice. Інша назва цього медіа – YourNewsWire. Організації, які займаються перевіркою фактів, назвали його одним із найбільших виробників фейкових новин в мережі. Раніше тут просували теорії змови про вакцини або неправдиві заяви про масову стрілянину в Лас-Вегасі у 2017 році.
Розслідувачі акцентують увагу, що російський уряд і підконтрольні Кремлю ЗМІ постійно просувають непідтверджені заяви про незаконне вилучення органів в Україні.
Фейк про ракетний удар по Краматорську
Наприкінці червня в центрі Краматорська внаслідок російської ракетної атаки загинули 12 людей. Ракета влучила у заклад громадського харчування.
Відразу після обстрілу в дописі акаунту з синьою галочкою, яке позиціонує себе як достовірне медіа, заявили, що удар помилково завдала Україна. Начебто влучання було у казарми з військовими НАТО та іноземними найманцями.
"Ракета Storm Shadow несподівано змінила траєкторію, влучивши у Краматорську в українські казарми з іноземними солдатами та найманцями", - стверджувалося в твіті.
Цю публікацію переглянули понад мільйон користувачів. Ніяких свідчень того, що ракета була українською, а також влучання у казарми, немає.
Зеленський не скасовував вибори
Також у Twitter стали вірусними заяви, що президент Володимир Зеленський "скасував" вибори в Україні. Як доказ цьому користувачі наводили висловлювання Зеленського в інтерв'ю BBC, яке вийшло наприкінці червня.
На запитання, чи будуть вибори в Україні наступного року, Зеленський відповів: "Якщо ми переможемо (у війні), то будуть. Це означає, що не буде воєнного стану, не буде війни. Вибори повинні відбуватися в мирний час, коли немає війни, відповідно до закону".
Коментуючи цю заяву, колишній ведучий Fox News Такер Карлсон, який критично ставиться до американської допомоги Україні, заявив у своєму Twitter-шоу, що коментарі Зеленського доводять висловлювання про кінець демократії в Україні.
Акаунти з підпискою Twitter Blue поширили сотні тисяч дописів на цю тему.
Конституція України забороняє розпуск парламенту і проведення загальнонаціональних виборів під час воєнного стану, а це означає, що чинний президент і парламент залишатимуться незмінними до кінця воєнного стану.
Пресслужба Twitter підтвердила, що отримала запит BBC Verify з проханням пояснити ситуацію з неправдивими дописами від користувачів із синьою галочкою, але відмовилася давати на нього відповідь.
Раніше заступниця міністра оборони Ганна Маляр попередила про російські фейки щодо загальної мобілізації в Україні, оголошеної через повномасштабне вторгнення РФ.
Під час війни, яку розпочала Росія, ворог постійно розповсюджує дезінформацію в мережі, щоб дестабілізувати або залякати українців. У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій пояснили, як не стати жертвою фейків.