Антивірусна лабораторія PandaLabs склала рейтинг найбільш поширених афер в Інтернеті за останні 5 років. Подібні прийоми засновані на довірі і широко поширені. Їх мета - виманювання грошей у користувачів. Причому сума варіюється від 500 до кількох тисяч доларів.Луїс Корронс, технічний директор PandaLabs, зазначив: «Як це часто буває в ситуаціях із класичними видами шахрайства, так і у випадках з Інтернет-аферами більшість людей, яких спіймали на вудку шахраї і позбавили грошей, не звертаються до поліції. І якщо раніше повернути втрачені гроші було складно, то сьогодні це майже нереально, тому що слід злочинця часто губиться в мережі. Тому для захисту від цього, необхідно навчитися розпізнавати шахраїв і не потрапляти на їхню вудку».
Рейтинг найбільш поширених Інтернет-афер за останнє десятиліття виглядає так:
- Нігерійська афера. Це одна з перших Інтернет-афер, вона досі використовується кібер-шахраями. Зазвичай користувачеві приходить електронний лист від незнайомця, якому терміново потрібно переказати значну суму грошей з однієї країни в іншу (найчастіше з Нігерії, звідси й назва). Жертві обіцяють значну винагороду за допомогу у переказі грошей. Проте тих, хто потрапить на гачок, просять спочатку перерахувати певну суму, щоб оплатити банківські витрати (зазвичай це близько $1 000). Як тільки жертва переказує гроші, шахрай зникає.
- Лотереї. По суті цей вид шахрайства схожий на Нігерійську аферу. Користувач отримує електронний лист, в якому повідомляється, що він виграв у лотерею і що для отримання виграшу йому необхідно надіслати свої дані. Так само як і в попередньому випадку, жертву просять перерахувати близько $1000, щоб покрити банківські та інші витрати.
- Подружка. Красива дівчина знаходить вашу адресу електронної пошти і бажає познайомитися з вами. Вона завжди молода і мріє побувати у вашій країні і зустрітися з вами, оскільки закохалася з першого погляду. Вона хоче приїхати негайно, але в останній момент виникають якісь проблеми, і їй необхідні гроші (знову ж близько $1000 повинно вистачити), щоб купити квитки на літак, заплатити за візу тощо. Не дивно, що після переведення потрібної суми зникають не тільки гроші, але і дівчина.
- Запрошення на роботу. На цей раз жертва отримує запрошення на роботу від іноземної компанії, яка шукає фінансових агентів у вашій країні. Робота дуже проста, ви можете виконувати її, не виходячи з дому, і при цьому заробляти до $3000 при трьох-або чотирьохгодинному робочому дні. Якщо жертва приймає пропозицію, її просять надіслати банківські реквізити. У такому випадку жертву використовують для того, щоб викрадати гроші у тих людей, чиї банківські реквізити викрадають кібер-шахраї. Гроші перераховують на рахунок жертви, а потім просять зняти гроші з рахунку і переслати їх через Western Union. Так жертва стає «перехідною ланкою» у ланцюжку шахраїв, а коли справа потрапляє до поліції, жертва перетворюється на співучасника. На відміну від інших афер, в цьому випадку жертва, навіть не підозрюючи про це, скоює злочин.
- Facebook/Hotmail. Шахраї викрадають дані для входу на особисті сторінки Facebook, Hotmail тощо. Потім вони змінюють логін, щоб у хазяїна сторінки більше не було можливості користуватися своїм обліковим записом. Далі злочинці надсилають із цієї сторінки всім контактам повідомлення, вказуючи, що власник сторінки зараз у відпустці (часто пишуть, що відпустка проходить у Лондоні), що його пограбували саме перед поверненням додому. На щастя, квитки на літак вціліли, але необхідно $500 - $1000 для оплати готелю.
- Компенсація. Ця хитрість з'явилася нещодавно завдяки Нігерійській афері, описаній вище. В електронному листі повідомляється, що був створений спеціальний фонд для виплати компенсацій жертвам Нігерійської афери і що адреса жертви була у списку постраждалих. Розмір компенсації може доходити до $1 000 000. Але, звичайно, щоб їх отримати, необхідно сплатити попередні витрати - близько $1 000.
- Помилка. Цей тип шахрайства став особливо популярний останнім часом. Можливо, це пов'язано зі світовою фінансовою кризою і з тими проблемами, які з'явилися під час продажу товарів і нерухомості. Шахраї зв'язуються з жертвою, яка нещодавно розміщувала рекламу про продаж будинку, квартири, машини тощо. З величезним ентузіазмом шахраї погоджуються купити будь-що і швидко надсилають чек на певну суму грошей, яка завжди «випадково» виявляється невірною (як не дивно, завжди більша, ніж сума, про яку домовлялися). Жертву просять повернути різницю. А потім виявляється, що чек недійсний, будинок так і не продано, а переказані жертвою гроші - втрачені.За матеріалами CyberSecurity.ru