UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Джеймс Вебб» виявив найвіддаленіше злиття чорних дір, відоме на даний момент

Воно сталося, коли Всесвіту було лише 740 мільйонів років.

"Джеймс Вебб" знайшов найдальше злиття чорних дір

"Джеймс Вебб" знайшов найдальше злиття чорних дір

Міжнародна група астрономів за допомогою телескопа «Джеймс Вебб» виявила свідчення найдальшого злиття двох галактик та їхніх чорних дір, відомого на даний момент. Воно сталося, коли Всесвіту було лише 740 мільйонів років.

Як повідомляє Європейське космічне агентство, це найвіддаленіше злиття чорних дір, а також перше, виявлене на такій ранній стадії розвитку Всесвіту.

Читайте також: Нова 3D-карта Всесвіту може змінити наше уявлення про темну енергію – вчені

Надмасивні чорні діри, маси яких у мільйони і мільярди разів більші за сонячні, знаходяться в центрах більшості відомих галактик, у тому числі і в Чумацькому Шляху. Вважається, що ці чорні діри мають серйозний вплив на еволюцію галактик, в яких розташовані. Але вчені досі не розуміють, як такі об'єкти стають надмасивними.

Вчені змогли виявити надмасивні чорні діри, які існували в перший мільярд років після Великого вибуху. Це вказує на те, що їхнє зростання відбулося дуже швидко. Тепер "Джеймсу Веббу" вдалося пролити нове світло на формування чорних дір.

«Ми виявили докази існування дуже щільного газу зі швидкими рухами поблизу чорної діри, а також гарячого та сильно іонізованого газу, освітленого енергійним випромінюванням, яке зазвичай виробляється чорними дірами в періоди їхньої акреції. Завдяки безпрецедентній чіткості своїх можливостей візуалізації "Джеймс Вебб" також дозволив нашій команді просторово розділити дві чорні діри», - заявила провідна авторка дослідження Ханна Юблер із Кембриджського університету.

Вчені з'ясували, що маса однієї чорної діри в 50 мільйонів разів більша за масу Сонця. Ймовірно, маса другої чорної діри приблизно така сама, але її важко виміряти, оскільки об'єкт оточений щільною хмарою газу.

За словами астрономів, коли чорні діри зіллються, вони почнуть генерувати гравітаційні хвилі, які можна буде зафіксувати за допомогою наступного покоління обсерваторій.

Нещодавно інша група вчених з'ясувала, що джерелом потужного сплеску гамма-випромінювання, яке сталося у 2022 році на відстані 2,4 мільярда світлових років від Землі, виявилася чорна діра, яка поглинула гігантську зірку.