Вчені дослідили молоду зірку Каппа1 Кита, яка схожа на Сонце, яким воно було у віці близько півмільярда років, і з'ясували, що зірка володіє дуже високою активністю. Така активність могла б негативно позначитися на живих організмах, які населяли оточуючих зірку планетах. Результати досліджень вчених були опубліковані в Astrophysical Journal Letters.
Радіус Капи1 Кита всього на 2% більше сонячного, а її світність – на 15% нижче. Дослідження вчених показало, що зірка густо вкрита великими темними плямами, що свідчить про дуже високу, у порівнянні з Сонцем, активність зірки і потужність всіх часток, які вона викидає. Як показують підрахунки вчених, зоряний вітер Каппа1 Кита сильніший за сонячний у 50 разів.
Автори дослідження говорять про обмеження, які подібна активність накладає на навколишні планети, на яких може зародитися життя. "Щоб бути живою, планеті потрібні тепло і вода, але також вона повинна бути захищена від активності молодого сонця", – підкреслюють вчені.
Дослідники склали карту магнітних полів, які вихряться навколо Каппи1 Кита, поки вона здійснює оборот навколо своєї осі (швидкість її обертання досить велика, і "доба" на зірці триває всього дев'ять земних днів). Виявилося, що магнітна індукція цього поля становить в середньому 24 Гаусса, на піку доходячи аж до 61 Гаусса. Для порівняння, у Сонця середня величина не перевищує 1-2 Гаусса.
Змоделювавши вплив настільки потужних магнітних полів на планету земного типу, астрономи показали, що вони викликали б стиснення її глобальної магнітосфери в 2-3 рази, підвівши до самої мінімальної межі, після якої її захисту буде вже недостатньо для організмів, що мешкають на поверхні. За словами вчених, "у молодої Землі не було такого захисту, як сьогодні, втім, його було цілком достатньо". А ось планета з більш слабким магнітним полем під звичайною молодою зіркою не змогла б стати колискою життя.
Раніше вчені змогли помітити процес формування зірки-надгіганта. Міжнародна група астрономів під керівництвом Катарини Джонсон з Ліндського університету спостерігала величезний газопилової диск, який обертається навколо молодої зірки в сузір'ї Центавра. Діаметр об'єкта в дві тисячі разів перевищує відстань від Землі до Сонця, а маса центральної зірки перевищує сонячну в 25 разів. Знахідка може стати підтвердженням гіпотези про механізм виникнення надмасивних зірок шляхом поступового поглинання речовини аккреційних дисків, що бистро обертаються.