Вчені заявили про те, що китайська легенда про Великого Юя виявилася правдивою. Близько чотирьох тисяч років тому басейн річки Хуанхе охопив гігантський потоп, боротьба з яким могла стати основою китайської цивілізації і державності. Висновки вчених були опубліковані в журналі Science.
Згідно з легендами, перш, ніж стати імператором, Великий Юй здійснив багато подвигів, у тому числі, зупинив гігантський потоп, проклавши русла нових річок для відтоку води. До цього моменту відомості про потоп вважалися вигаданими.
Тепер же дослідники за допомогою стратиграфічного аналізу виявили сліди виключно потужної повені, що сталася кілька тисяч років тому. Вчені проаналізували кісткові рештки, які були знайдені в 25 кілометрах нижче за течією в пізньому неолетичному поселенні Лацзя, яке було зруйноване землетрусом, а потім потопом. За допомогою радіовуглецевого аналізу дослідники змогли датувати рештки 1920-м роком до нашої ери, тобто приблизно сотнею років раніше періоду правління Великого Юя, відомості про яке збереглися в літописах. На думку дослідників, потоп був найсильнішим за останні кілька тисяч років, вода могла руйнувати поселення протягом двох тисяч кілометрів по її течії.
Вчені стверджують, що вода накопичувалася у верхів'ї Хуанхе 6-9 місяців, поки не пробила природну греблю і не почала руйнувати все на своєму шляху.
Раніше археологи підтвердили істинність легенди про мученицьку смерть шведського короля Еріка Святого. Про монарха не залишилося жодних свідчень, крім сформованих вже після його смерті переказів, які виявилися правдивими.