UA / RU
Підтримати ZN.ua

До 2500 року Земля може стати чужою для людей – вчені

Дослідники попереджають, що жити на планеті стане неможливо.

Міжнародна група кліматологів, антропологів, палеонтологів і екологів заявила про те, що при збереженні підвищення середньої температури до 2500 року Земля може стати непридатною для життя людей. У своїй роботі вони розглянули три можливі сценарії розвитку подій, при найгіршому з яких регіони, які тривалий час були центрами зародження культури і розвитку видів (наприклад, басейн Амазонки), стануть неплідними. Про свої висновки дослідники пишуть в статті для The Conversation.

«Хоча деякі прогнози виходять за рамки 2100 року вони не враховуються при адаптації та прийнятті рішень, пов'язаних зі змінами клімату. Це дивно, оскільки людям, які народилися зараз, до 2100 року буде близько 70 років. Яким світ буде для їхніх дітей і онуків?», - запитують учені.

Вони відзначають, що остання доповідь ООН свідчить про те, що до 2100 року температура може піднятися до дуже небезпечних 2,7 градуса Цельсія вище доіндустріального рівня. Це призведе до безпрецедентних пожеж, посух, ураганів, повеней та спеки. Крім того, це викличе глибинні зміни в морських і наземних екосистемах.

У своєму дослідженні вчені розглянули три сценарії розвитку подій до 2500 року: низький рівень пом'якшення наслідків глобального потепління, середній і високий, який відповідає досягненню цілей Паризької угоди (підвищення середньої температури нижче 2 градусів Цельсія).

Вчені також змоделювали поширення рослин, сільськогосподарських культур і теплового стресу.

Моделювання показало, що при найгіршому і середньому сценарії температура продовжить підвищуватися після 2100 року. В результаті рослинність і посівні площі змістяться ближче до полюсів, а регіони, такі як басейн Амазонки, стануть неплідними.

У тропічних регіонах, які зараз перенаселені, рівень теплового стресу може стати фатальним для людей. Ці регіони можуть стати непридатними для життя. Навіть при найкращому сценарії рівень моря продовжить підвищуватися через розширення і перемішування води в океанах, що теплішають.

«Між 1500 роком і сьогодні ми стали свідками колонізації і промислової революції, зародження сучасних держав, ідентичностей та інститутів, масового спалювання викопного палива і пов'язаного з цим підвищення глобальної температури. Якщо нам не вдасться зупинити потепління клімату, наступні 500 років і далі змінять Землю так, що наше виживання - особливо в історично і географічно укорінених культурах, які дають нам сенс і самобутність, - опиниться під питанням. Земля в наших моделях чужа для людей. Перед нами стоїть вибір: терміново скоротити викиди, продовжуючи пристосовуватися до потепління, якого ми не можемо уникнути, або почати готуватися до життя на Землі, яка сильно відрізняється від тієї, до якої ми звикли», - пишуть вчені.

Вони також представили ілюстрації, які показують, як зміниться життя при різних сценаріях в трьох регіонах: Амазонії, Індії і Середньому заході США.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Басейн Амазонки

Lyon et al., 2021, CC BY-ND

Середній захід США

Lyon et al., 2021, CC BY-ND

Індія

Lyon et al., 2021, CC BY-ND

Читайте також: Газова криза загрожує боротьбі зі зміною клімату — The Economist 

Раніше вчені з Університетського коледжу Лондона заявили про те, що товщина льоду прибережних районів Арктики скорочується набагато швидше, ніж вважалося. Дослідники провели нове моделювання, яке показало, що ця швидкість насправді на 70-100% вища за передбачуване.