Іспанські дайвери виявили [blink title="астролябію" headinfo="Астролябія"]Прилад, за допомогою якого визначали широту та довготу[/blink], яка стала вже 108 подібним давнім артефактом. Устя Віверо, розташоване в південній частині Бісакійської затоки в Галісії, є регіоном, в якому зазнали аварії 30 стародавніх суден, повідомляє Ancient Archeology.
Водночас у 2012 році стало зрозуміло, що тут траплялися аварії не лише цих, уже відомих, кораблів. Тоді було знайдено дві гармати, які датували XVI століттям. Передбачалося, що гармати могли розташовуватися на галеоні Сан-Бартоломе, який затонув 1597 року. Але жодних слідів корабля, які б підтвердити цю теорію, не знайшли.
Торік у вересні група морських дослідників знайшла астролябію. Її датували 1575-1622 роками, що стало ще одним аргументом на користь гіпотези.
Це перший подібний артефакт, знайдений у Галісії, та 108 астролябія, яку вдалося знайти у всьому світі. Протягом століть такими інструментами користувалися мореплавцями для визначення розташування та розрахунку курсу кораблів.
Астролябію було виготовлено з бронзи, її діаметр становить 21 сантиметр, а вага – 4,92 кілограма. Керівник групи дайверів Антон Лопез стверджує, що їхня знахідка унікальна, тому що жодна з 107 астролябій, що залишилися, «не поєднувала трилопатеве кільце з алідадою у формі гарпуна».
Алідада – це пристосування для вимірювання кутів в астрономічних, геодезичних та фізичних кутомірних інструментах, таких як астролябія, секстант і теодоліт. Кільце утворює основу у формі трьох "пальців", пристосоване для кращого утримання.
Лопез наголошує, що виявлення інструменту дуже важливе, оскільки демонструє передові технології в галузі морської навігації.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
У 2019 році британські археологи описали найдавнішу відому морську астролябію. Це астролябія Содре, яка знаходилася на борту португальської караки, яка брала участь у плаванні до Індії та затонула поблизу Аравійського півострова.