Спори цвілевих грибів пеніцилли і аспергілли змогли вижити в умовах відкритого космосу. Як повідомляє N+1, вони витримали опромінення важкими іонами і рентгенівським випромінюванням, рівень яких в десятки разів вищий, ніж смертельна доза для людини.
У ході дослідження вчені з Німецького центру авіації та космонавтики на чолі з Мартою Кортезо помістили спори грибів в умови, які відповідають відкритому космосу. Їх опромінювали рентгенівським випромінюванням, важкими іонами і короткохвильовим ультрафіолетовим випромінюванням. Потім дослідники спостерігали за тим, буде рости цвіль чи ні.
Виявилося, що спори можуть пережити дозу випромінювання в тисячу Грей, дозу опромінення іонами – 500 Грей. Це в 100 і 50 разів вище смертельної дози для людини. Спори грибів також витримали короткохвильове ультрафіолетове випромінювання потужністю до трьох тисяч Джоуль на квадратний метр.
"Тепер ми знаємо, що [спори грибів] опираються радіації набагато сильніше, ніж ми думали. Тобто ми повинні враховувати це, коли чистимо і внутрішню, і зовнішню поверхню корабля. Якщо ми плануємо довгострокову місію, ми повинні брати до уваги присутність цвілі, оскільки, швидше за все, вона виживе в космічному подорожі", - заявила Кортезо.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з Джорджтаунського університету заявили про те, що тривалі космічно подорожі, наприклад політ на Марс, можуть негативно позначитися на роботі шлунково-кишкового трактуастронавтів і стати причиною розвитку пухлин у шлунку і кишечнику.