UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чорні діри можуть підтримувати життя в планетах, що оточують їх – вчені

Чорні діри є найяскравішими об'єктами у Всесвіті.

Чорна діра, яка виступає в ролі Сонця, може підтримувати життя на планетах, що обертаються навколо неї. Згідно з другим законом термодинаміки, життя вимагає різниці температур для вироблення корисної енергії. Земля використовує різницю між гарячим Сонцем і холодним навколишнім простором. На думку Томаса Опартного, для підтримання життя може бути використана різниця між холодним сонцем і гарячим простором, повідомляє New Scientist.

Незважаючи на назву, більшість чорних дір є найбільш яскравими об'єктами у Всесвіті, оскільки газ і матерія, що в них потрапляють, починають світитися в результаті нагрівання. Але сита чорна діра має нульову температуру, крім невеликої ділянки, названої випромінювання Хокінга. На думку вченого, виходячи з цього, чорна діра може виступати в ролі холодного сонця. Для цього необхідна чорна діра, яка вже очистила навколишній її простір і "наситилася".

Простір, що оточує чорну діру, має температуру близько мінус 270 градусів Цельсія. На думку дослідників, цього вистачить для того, щоб планета розміром з Землю, яка обертається навколо чорної діри, розміром з Сонце, могла отримати близько 900 Ват корисної енергії. Цього достатньо для підтримки життя, але недостатньо для розвитку цивілізації.

За підрахунками вчених, через 15 мільйонів років після Великого вибуху температура навколишнього простору становила 27 градусів Цельсія, що дозволило зберегти рідку воду. При цій температурі планета може отримати 130 Гігават енергії, чого достатньо для підтримки комплексного життя.

Раніше повідомлялося про те, що вчені розробили "план втечі" інформації з чорної діри, який би не порушував всіх законів класичної та квантової фізики, і розповіли про те, як подібний експеримент можна було б провести на практиці. Для нього буде потрібний астронавт, який буде знаходитися у "горизонті подій", електрон, який він буде тримати в руках, та інформація про напрямок руху (спін) чорної діри. Вимірявши спін чорної діри і те, якими властивостями володіють частинки світла, породжувані випромінюванням Хокінга, астронавт "відпускає" електрон за горизонт подій.