UA / RU
Підтримати ZN.ua

Червоні карлики вбивають життя на своїх планетах – астрономи

Зірки випускають інтенсивне рентгенівське випромінювання.

Вчені з Обсерваторії імені Карла Шварцшильда в Німеччині заявили про те, що інтенсивні спалахи рентгенівського випромінювання, які випускають червоні карлики, можуть стерилізувати планети навколо них, повідомляє EurekAlert!.

На даний момент дослідникам відомо близько чотирьох тисяч екзопланет, деякі з яких мають розміри, порівняні з земними, і обертаються в населеній зоні зірки. Але більшість подібних планет обертається навколо червоних карликів – зірок, набагато більш холодних і менших за розмірами, ніж Сонце. Для того, щоб потрапити в населену зону такої зірки, планети повинні знаходитись набагато ближче до світила, ніж Земля до Сонця.

Разом з тим, відомо про те, що на червоних карликах часто відбуваються корональні викиди маси - викиди плазми та енергетичних часток з корони зірки. Крім того, подібні зірки часто викидають потужне рентгенівське випромінювання.

У ході нового дослідження вчені спостерігали потужний спалах на зірці AD Leo (Gliese 388), розташованої в 16 світлових роках від Землі. Відомо, що навколо неї обертається гігантська газова планета, що віддалена від батьківської зірки на 0,02 астрономічної одиниці (одна астрономічна одиниця дорівнює відстані від Сонця до Землі).

На думку дослідників, спалах не торкнувся планети і він не супроводжувався корональним викидом, який міг би "здути" частину атмосфери. Разом з тим, на думку вчених, на землеподібних планетах, які обертаються навколо червоних карликів, життя може існувати тільки в межах океанів, оскільки для життя на поверхні рентгенівське випромінювання буде згубним.

Деякі вчені припускають також, що спалахи можуть бути згубними для озонового шару планети, знищуючи близько 94% його.

Раніше повідомлялося про те, що вчені відкрили екзопланету з орбітою, що суперечить теоретичним моделям. Обертаючись навколо досить невеликої зірки, вона відхилена від площини обертання зірки на 76%. Планета має масу, близьку до маси Юпітера, але розташовується на більш близькій відстані до зірки.