UA / RU
Підтримати ZN.ua

Cassini виявила "цеглинки життя" у кільцях Сатурна

Кільця Сатурна за своїм складом схожі на комети.

Дослідники NASA заявили про те, що станція Cassini виявила в кільцях Сатурна велику кількість "цеглинок життя", що робить їх схожими за складом з кометами.

Свої останні миті життя Cassini провела в особливій зоні атмосфери планети, де існує екзотичний "дощ" з мікрокрапель води і частинок пилу, що поступово падають на Сатурн з найближчих до нього кілець.

Сліди цього дощу були знайдені в спектрі атмосфери Сатурна ще у 1980-х роках зондами "Вояджер", проте до падіння Cassini астрономи не були впевнені в тому, що цей безперервний потік пилу і води породжується кільцями, а не якимись внутрішніми процесами в надрах планети. Останній нирок Cassini довів це і відкрив щось нове, до чого вчені не були готові.

Коли Cassini занурювалася в атмосферу Сатурна, вчені очікували побачити лише прості молекули – водень, гелій, метан, аміак і азот. Насправді ж, спектрометри та інші датчики станції зафіксували присутність незліченної кількості дуже складної органіки – десятки видів неграничних і ароматичних вуглеводнів, спирти, мурашину кислоту і цілий ряд інших потенційних "цеглинок життя".

Їхнім джерелом, як показали зміни в їхній концентрації по мірі занурення Caasini в нижні шари атмосфери, були кільця Сатурна – чим далі падав зонд, тим менше органіки бачили його інструменти.

Порівнюючи їхню концентрацію на різних висотах, вчені прийшли до несподіваного висновку – кільця Сатурна містять в собі величезну кількість органіки, і вони практично ідентичні за хімічним та ізотопним складом речовини комет, що складається приблизно наполовину з органічних сполук.

Коли ця органіка падає на Сатурн, вона частково розпадається і починає вступати у різні реакції, що робить її ще більш різноманітною. Як зазначає вчений, атмосфера Сатурна, імовірно "простої" планети, виявилася набагато більш багатою, ніж хімічний склад викидів гейзерів Енцелада і атмосфера Титану.

Космічна станція Cassini-Huygens, вартістю понад три мільярди доларів, була запущена в космос у 1997 році для дослідження Сатурна і його супутника Титана.

Cassini названа на честь італійського вченого Жана Доменіко Кассіні, який довів, що кільце Сатурна складається з двох частин, розділених темною смугою (ділення Кассіні) також вважав, що кільця Сатурна складаються з часток різних розмірів.

Cassini-Huygens – одна з найбільш грандіозних космічних станцій, коли-небудь запущені в космос. Вона була наповнена величезною кількістю інструментів і камер для точних вимірювань і знімків високої якості в різних атмосферних умовах і спектрі кольору.

Одне з досягнень вчених NASA, які досліджують фотографії з Cassini, - виявлення рідкої води в глибині Титану. Також раніше NASA опублікувало небувало чіткі фото кілець Сатурна.