Американські вчені створили і успішно випробували на мишах вакцину від фактично всіх штамів грипу типу А, які викликають серйозні епідемії. Про свою розробку дослідники повідомили в журналі Nature Communications.
Найбільш небезпечним є вірус грипу, що відноситься до типу А. Його різновиди поділяються на групи А1 і А2 в залежності від складу білкової оболонки, що визначає механізм зараження клітин організму-господаря. До першої групи відноситься вірус свинячого, до другої - пташиного грипу.
У кожній групі віруси можуть серйозно відрізнятися, тому організму, як і виробникам вакцин, доводиться пристосовуватися до нових штамів кожен рік. Завдяки вакцинам і тому, що люди виробляють імунітет до "актуальної версії" вірусу в природі виник своєрідний кругообіг штамів грипу, що змушує вчених кожен рік створювати нові щеплення.
Тепер же дослідники створили наночастки, що складаються з декількох шарів жиру і фрагментів гемаглютиніну - білкової оболонки вірусу, що грає ключову роль в його прикріпленні до клітин легенів. Ці уламки білка розташовувалися в наночастках так, що поступово вивільнялися і потрапляли в кровотік після того, як вакцину вводили в тіло тварини чи людини. При цьому за формою вони були аналогічні частинам "живого" вірусу. Завдяки цьому імунітет поступово вчиться розпізнавати ключові ділянки в структурі гемаглютиніну і нейтралізувати їх навіть у тому випадку, якщо доступ до них ускладнений.
Роботу цієї нановакцини вчені перевірили на мишах і тхорах, яких спробували заразити летальними дозами відразу чотирьох штамів вірусу пташиного грипу H3N2, H7N9 і H5N1, а також свинячого H1N1. У всіх випадках тварини вижили і не мали серйозних проблем зі здоров'ям. Це стало першим індикатором того, що дана вакцина дійсно претендує на універсальність.
Як повідомлялося, в епідемічному сезоні 2017-2018 рр в Україні очікують три штами грипу: "Гонконг", "Брісбен" і новий для українців штам "Мічиган".