UA / RU
Підтримати ZN.ua

Більша частина вічної мерзлоти Аляски зникне до 2100 року – кліматологи

Танення льодовиків Аляски може прискорити хід глобального потепління.

Американські вчені з'ясували, що велика частина вічної мерзлоти Аляски зникне до кінця цього століття, що може призвести до прискорення ходу глобального потепління через велику кількість органіки, яка утримується під мерзлотою Аляски.

За словами заступника директора Геологічної служби США Вірджинії Беркетт, "глобальне потепління вкрай складним чином впливає на Арктику. Розуміння того, як сьогодні розподілена вічна мерзлота і точні оцінки того, де вона може зникнути, критично важливі для розуміння того, як північні екосистеми відреагують на зміну клімату".

Читайте також: NASA опублікувало унікальний знімок танення криги у Гренландії

У рамках проведення досліджень, вчені склали першу в історії геології неймовірно точну карту вічної мерзлоти Аляски. До цього ніхто з подібною точністю не досліджував того, наскільки далеко і глибоко проникає заледеніння грунту в цьому куточку Північної Америки. За підрахунками вчених, на даний момент 38% континентальної площі Аляски вкрите вічною мерзлотою, велика частина якої зосереджена в центральних і північних районах регіону. Через 85 років заледеніння зникне в багатьох частинах: тільки 14% площі Аляски буде вкрите льодом.

Найбільше постраждають центральні регіони Аляски, в яких вічна мерзлота зникне майже повністю, тоді як в північних регіонах залишаться вкриті льодом ділянки. Танення льодовиків вивільнить величезну кількість органіки, що вмуровалася в грунт і накопичилася в ньому за мільйони років зледеніння. Рослинні і тваринні рештки почнуть гнити, в результаті чого в атмосферу надійде метан і вуглекислота. Крім того, органіка почне горіти в ході стихійних пожеж, що ще більше прискорить хід глобального потепління.

Раніше повідомлялося про те, що в Гренландії розколовся льодовик, танення якого здатне підвищити рівень світового океану на 50 сантиметрів. Від льодовика відколюються нові айсберги, які додають в океани по 5 мільярдів тонн льоду на рік.