UA / RU
Підтримати ZN.ua

Біля центру Чумацького Шляху знайдено наднову рідкісного типу

Спалахи таких наднових ведуть до появи «зомбі»-зірок.

Вчені заявили про те, що поруч з центром Чумацького Шляху розташовується наднова рідкісного типу. Її спектральні характеристики вказують на те, що зірка відноситься до рідкісного типу Iax, спалахи яких ведуть до появи «зомбі»-зірок, повідомляє Naked science.

Наднові поділяють на два класи: перші спалахують в подвійних системах за участю білого карлика, другі - при гравітаційному колапсі масивних зірок. Найбільш вивчений і широко поширений тип наднових Ia виникає при перетягуванні карликом речовини сусідньої зірки. Набравши масу вище певної межі, він вибухає практично без залишку.

Але в XXI столітті вчені описали набагато більш рідкісний тип, Iax. Такі наднові спалахують набагато швидше і після вибуху білий карлик зберігається. Отримавши високу швидкість, він несеться геть, як «зірка-зомбі» і самотньо блукає галактикою. Енергія наднових Iax менша, ніж у «звичайних» Ia, їхня яскравість і швидкість розльоту останків нижча, і в результаті утворюється інший набір важких елементів, ніж у Ia.

Саме це і вдалося виявити обсерваторії «Чандра» при спостереженні за зіркою Sgr A East. За словами вчених, подібні наднові вже були відомі в інших галактиках, але це перша, знайдена в Чумацькому Шляху. «Ці останки наднової з'являються на багатьох знімках центральної надмасивної чорної діри нашої галактики, отриманих в останні десятілетія. Теперь ми, нарешті, з'ясували, що це за об'єкт, і як він з'явився», - заявив один з авторів дослідження Чжи-Юань Лі.

Судячи зі спостережень за іншими галактиками, наднові типу Iax зустрічаються набагато рідше, ніж Ia. У нашій галактиці відомо про наявність трьох Ia, тому існування однієї Iax здається цілком імовірним.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Астрономи показали шість дивовижних злиттів галактик

Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Відкриття дозволить вченим зрозуміти, як надмасивні чорні діри могли утворитися і досягти колосальних розмірів за короткий час.