Вчені за допомогою телескопа ALMA отримали знімок тонкої оболонки, яку скинула зірка U Насоса. Як повідомляє Європейська південна обсерваторія, знімок допоможе краще зрозуміти поведінку зірок на пізніх стадіях їхньої еволюції.
U Насоса - вуглецева зірка: холодна зірка високої світності, що закінчуєи свій життєвий цикл та знаходиться на так званій асимптотичній гілці гігантів. Приблизно 2700 років тому вона пройшла коротку стадію швидкої втрати маси: всього за кілька сотень років вона з великою швидкістю викинула речовину, яка і створила оболонку, що спостерігається зараз.
Детальний аналіз отриманих даних показав, що оболонка складається з розрідженого клочковатого газу, що утворює волокнисті субструктури. Оболонка чудова ще й тим, що вона має дуже високий ступінь кругової симетрії і незвичайно тонка.
Знання хімічного складу оболонок і атмосфер таких зірок, так само як і процесу утворення оболонок в ході втрати маси, важливо для розуміння еволюції зірок і галактик в ранньому Всесвіті. Такі оболонки, як та, що спостерігається навколо U Насоса, демонструють різноманітність хімічних сполук вуглецю та інших елементів. Оболонки беруть участь у процесі переробки речовини, породжуючи до 70% міжзоряного пилу.
Раніше вчені змогли помітити процес формування зірки-надгіганта. Міжнародна група астрономів під керівництвом Катарини Джонсон з Ліндського університету спостерігала величезний газопилової диск, який обертається навколо молодої зірки в сузір'ї Центавра. Діаметр об'єкта в дві тисячі разів перевищує відстань від Землі до Сонця, а маса центральної зірки перевищує сонячну в 25 разів. Знахідка може стати підтвердженням гіпотези про механізм виникнення надмасивних зірок шляхом поступового поглинання речовини аккреційних дисків, що швидко обертаються.