Астрономи з Кембриджу виявили рекордно мініатюрну зірку, розміри якої лежать на межі допустимого для зірок головної послідовності, у надрах яких відбуваються термоядерні перетворення водню. Розміри зірки поступаються розмірам Юпітера, повідомляють вчені в статті, опублікованій в журналі Astronomy & Astrophysics.
Зірка EBLM J0555-57Ab знаходиться на відстані майже 600 світлових років від Сонця. Світило є частиною подвійної системи, і саме періодичний рух EBLM J0555-57Ab навколо її компаньйонки дозволив астрономам використати метод Доплера, який зазвичай застосовується для пошуку екзопланет, і навіть "екзопланетний" телескоп, WASP. Звертаючись навколо більш великої сусідки, EBLM J0555-57Ab змушує її злегка "розгойдуватися". За параметрами цих змін вчені змогли оцінити розміри і масу EBLM J0555-57Ab: 0,84 радіуса Юпітера (0,084 радіусу Сонця порівнянно з Сатурном) і 85 мас Юпітера (0,081 мас Сонця).
Розміри EBLM J0555-57Ab майже на третину менші, ніж навіть у такої невеликої зірки як TRAPPIST-1, зате щільність виключно велика, і тяжіння на поверхні зірки в 300 разів перевищує земне.
Раніше вчені змогли помітити процес формування зірки-надгіганта. Міжнародна група астрономів під керівництвом Катарини Джонсон з Ліндського університету спостерігала величезний газопилової диск, який обертається навколо молодої зірки в сузір'ї Центавра. Діаметр об'єкта в дві тисячі разів перевищує відстань від Землі до Сонця, а маса центральної зірки перевищує сонячну в 25 разів. Знахідка може стати підтвердженням гіпотези про механізм виникнення надмасивних зірок шляхом поступового поглинання речовини аккреційних дисків, що швидко обертаються.