Астрономи за допомогою спостережень, проведених на телескопі ALMA, та даних, отриманих спектрографом Muse Дуже великого телескопа, виявили величезний фонтан молекулярного газу, який підживлюється енергією надмасивної чорної діри, розташованої в центрі найяскравішої галактики кластера Abell 2597, повідомляється на сайті Європейської південної обсерваторії.
Структура розташовується на відстані одного мільярда світлових років від Землі. Спостереження показують, що надмасивна чорна діра в центрі далекої галактики викидає в простір потужний струмінь холодного молекулярного газу, який потім випадає назад на чорну діру у вигляді міжгалактичної "зливи".
Як підкреслюють дослідники, одночасний приплив і відтік речовини у формі масштабного "фонтану" спостерігається вперше. "Можливо, це перша зоряна система, в якій ми знайшли ясні свідоцтва як припливу холодного молекулярного газу до чорної діри, так і його відтоку або викиду у вигляді джетів, що стікали з околиці чорної діри", - заявив один з авторів дослідження Грант Тремблей.
Вчені встановили, що холодні молекули з температурою до мінус 250-260°C, падають у напрямку до чорної діри. Крім того, дослідники простежили також рух більш теплого газу, який викидається з області чорної діри у формі джетів – струменевих викидів.
Раніше вчені вивчили нові дані рентгенівської обсерваторії "Чандра" і виявили кільце яскравих джерел рентгенівського випромінювання в галактиці, яка розташовується на відстані 300 мільйонів світлових років від Землі.