UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи знайшли «заборонену» екзопланету, яка не повинна існувати

Вона обертається навколо зірки, яка лише в чотири рази більша за планету.

Вчені виявили незвичайну планетну систему, яка складається зі схожої на Юпітер планети, що обертається навколо крихітної зірки, всього вчетверо більшої за себе. Ця «заборонена» комбінація може назавжди змінити уявлення про те, як формуються газові гіганти, повідомляє Space.com.

Екзопланета обертається навколо червоного карлика TOI 5205, який значно менший і холодніший за Сонце. Невеликий розмір і відносно низька температура таких М-зірок робить червонішими, ніж наше світило. Це найпоширеніший тип зірок у Чумацькому Шляху.

Читайте також: Вчені знайшли неподалік Сонячної системи схожу на Землю планету

У середньому цей клас зірок містить велику кількість планет, але вчені вважали, що їхні розміри не передбачають формування поряд газового гіганта. Але відкриття телескопом TESS планети TOI 5205b ставить сумнів під цю гіпотезу.

Варто зазначити, що біля червоних карликів знаходили газові гіганти раніше. Але вперше таку велику планету знайшли біля такої маленької зірки.

Щоб продемонструвати, наскільки незбалансованою є система, вчені пропонують припустити, що наше Сонце стислося до розмірів грейпфрута. Тоді найбільша планета нашої системи, Юпітер, нагадувала б розмірами горошину. У системі TOI 5205 горошина обертається навколо лимона.

TESS спостерігав за зіркою, фіксуючи падіння її яскравості. Цей спосіб виявлення планет відомий як транзитний. Різниця в розмірах зірки та планети така, що проходження останньої перед диском світила призводило до падіння його яскравості на 7%. Це масштабне падіння світла зірки, викликане транзитом планети, відоме на даний момент.

Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа змогли зробити знімок екзопланети, що обертається навколо зірки AF Leporis. Знімки планети були зроблені двома групами вчених за допомогою інструмента SPHERE, встановленого на телескопі.