UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи знайшли чорну діру «на задньому дворі» Сонячної системи

Але землянам нема про що хвилюватися.

Вчені виявили нову найближчу до Землі чорну діру, яка одержала позначення Gaia BH1. Як повідомляє CNET, чорна діра в 10 разів більша за Сонце, вона розташовується на відстані 1600 світлових років від нас у сузір'ї Змієносця.

За словами дослідників, об'єкт розташовується втричі ближче до нас, ніж попередній рекордсмен – чорна діра з сузір'я Єдинорога. Gaia BH1 досить близько, щоб астрономічний центр NOIRLab Національного наукового фонду заявив, що вона знаходиться «на нашому космічному задньому дворі».

Читайте також: Астрономи виявили свідчення існування гігантського океану на Марсі

«Хоча було багато заяв про виявлення подібних систем, майже всі ці відкриття згодом спростували. Це перше однозначне виявлення сонцеподібної зірки на широкій орбіті навколо чорної діри зоряної маси у нашій галактиці», - заявив астрофізик Карім Ель-Бадрі.

Подібні чорні діри в 5-100 разів масивніші за наше Сонце. Вони значно менші, ніж надмасивні чорні діри, які розташовуються у центрах галактик.

Обсерваторія Gaia Європейського космічного агентства каталогізує зірки, які розташовані в Чумацькому Шляху. Дослідники вивчили дані Gaia і помітили в них зірку, схожу на Сонце, яка рухалася з характерними «посмикуваннями». Об'єкт, який «смикав» її, виявився чорною дірою.

Сплячі чорні діри важко виявити, тому що вони не видають себе, викидаючи космічні струмені. Виявити Gaia BH1 вдалося завдяки здатності обсерваторії відстежувати положення зірки з високою точністю. Це положення змінюється, коли зірка рухається довкола чорної діри.

Але дослідження Gaia були лише початком. Вчені звернулися до інших телескопів, щоб підтвердити відкриття. За допомогою телескопа Gemini North вони змогли провести точні вимірювання орбіти зірки, за якою велися спостереження.

«Ми не змогли знайти правдоподібного астрофізичного сценарію, який міг би пояснити орбіту системи, що спостерігається, в якій не було б хоча б однієї чорної діри», — сказав Ель-Бадрі.

Такі чорні діри утворюються в результаті колапсу масивної зірки, тому Gaia BH1 та її зірка-компаньйон складають подвійну систему. Але яким чином ця система утворилася та еволюціонувала, залишається загадкою для вчених. За їхніми словами, чорна діра відрізняється від інших відомих подібних об'єктів, її появу не можна пояснити стандартними моделями бінарної еволюції.

Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Відкриття дозволить вченим зрозуміти, як надмасивні чорні діри могли утворитися та досягти колосальних розмірів за короткий час.