Астрономи заявили про те, що подвійна зірка AG Draconis, яка знаходиться на відстані 16 тисяч світлових років від Землі, веде себе незвичайним чином. І з чим пов'язана ця особливість, дослідники не знають, повідомляє "Популярная механика".
AG Draconis складається з двох зірок: холодного гіганта і гарячого білого карлика. Вона розташовується досить далеко від Землі, тому докладно роздивитися її дослідники не змогли, але деякі подробиці дізналися.
Дві зірки, ймовірно, взаємодіють: речовина з поверхні великОї холодної зірки переходить на поверхню гарячої і менш великої. При цьому одного разу на 9-15 років, починаючи з 1890-х років, вони стають активними: проходять період в декілька років, коли один раз на рік стають набагато яскравішими в певних діапазонах, що детектуються земними телескопами. Зараз вони знаходяться в активному періоді: спалахи, що походять від них, були зареєстровані навесні 2015, 2016, 2017 і 2018 років. Вчені очікували, що черговий спалах відбудеться в квітні або травні поточного року.
Новий період активності зірки виявився незвичайним. У минулому періоди активності проходили так: перші кілька спалахів були "холодними", температура білого карлика падала з кожним з них, а наступні – "гарячими", температура білого карлика зростала. При цьому, холодні спалахи були набагато яскравішим, ніж гарячі.
Новий цикл стартував через сім років після зареєстрованого у 2008 році. Він відрізняється присутністю виключно гарячих спалахів. Дослідники підкреслюють, що така поведінка незвично для 130-річної історії спостережень за об'єктом.
Варто відзначити, що вчені не можуть пояснити природу спалахів зірки. Згідно до популярної версії, коли гравітація білого карлика захоплює речовину від зірки-гіганта, формується "аккреційний диск" - складається з речовини, яка оточує білого карлика і в майбутньому впаде на його поверхню. При цьому даний диск, як передбачається, нестабільний, оскільки гігантська зірка "поставляє" то менше, то більше речовини. Іноді ж на поверхню білого карлика потрапляє занадто багато речовини, що у результаті призводить до викиду речовини в систему і формування на короткий термін гарячої оболонки навколо цієї зірки. З Землі все це теоретично могло бути спостерігатися як спалах в декількох діапазонах.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили найяскравішу наднову зірку у Всесвіті. ASASSN-15lh у два рази яскравіша за зафіксований раніше максимум для наднових, в тисячі разів яскравіша за "нормальних" наднових і в 50 разів яскравіша за нашу галактику Чумацький Шлях.