UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи запропонували нову гіпотезу утворення Юпітера

На думку дослідників, її можна застосувати і до інших планет-гігантів.

Група вчених з Швейцарії запропонувала нову гіпотезу утворення Юпітера – планети-гіганта Сонячної системи, маса якої перевершує масу Землі приблизно в 300 разів. Як повідомляє "Популярная механика", гіпотеза вчених припускає утворення планети в три етапи.

На першому з них відносно швидка акреція дрібного матеріалу приблизно за мільйон років сформувала ядро майбутньої планети. Потім, протягом приблизно двох мільйонів років майбутній Юпітер поглинав планетезималі, що знаходилися поблизу, - такі ж "зародки" планет, тільки меншого розміру. Вчені вважають, що в цей момент серед них переважали тіла кілометрових розмірів. Це поступово довело масу планети до 50 земних, попутно розігрівши її за рахунок зіткнень. Після всього цього переважала акреція газів, в першу чергу - водню, яка і привела до формування Юпітера в його нинішньому вигляді.

Одним з ключових питань є те, черещ що маса Юпітера на другому етапі його еволюції росла повільно. На думку дослідників, це сталося саме через зіткнення з астероїдами кілометрових розмірів, які розігрівали атмосферу, не даючи початися акреції газів. Така пішла тільки після того, як астероїди закінчилися.

Раніше вчені припустили, що Юпітер викинув із Сонячної системи іншу велику планету. На думку вчених, зникла планета ставилася до того ж класу, що і Нептун і Уран. Вона була гігантом, але не газовим гігантом, як Юпітер і Сатурн, а крижаним – набагато більш щільним і масивним. Юпітер міг викинути цю планету Сонячної системи під час близького сходження.