UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи встановили час активності вулкана на Марсі

Вулкан згас під час зникнення динозаврів на Землі.

Вчені NASA встановили, що одна з найвищих вершин Сонячної системи гора Арсія на Марсі є погаслим вулканом, мінімальна активність якого збіглася з часом зникнення динозаврів на Землі. Як повідомляється на сайті агентства, під час фінальної стадії свого існування вулкан проявляв активність кожні мільйон - три мільйони років.

Вчені встановили, що остання вулканічна активність спостерігалася 50 мільйонів років тому. "За нашими оцінками, Арсія виявляла пікову активність приблизно 150 мільйонів років тому – під час пізнього юрського періоду на Землі – і припинила її приблизно тоді, коли на Землі зникли динозаври", – заявив один з авторів дослідження Якоб Річардсон.

Гора Арсія налічує близько 110 кілометрів у поперечнику, вона є одним з безлічі згаслих вулканів, які розташовуються в області Фарсида. Детальні знімки гори були отримані за допомогою орбітального апарату Магѕ Reconnaissance Orbiter. Це дозволило відзначити застиглі потоки лави, що виходять із усіх 29 каналів, розглянути їх стратиграфію і ізрізанність ударними кратерами. Нові дані використовувалися для комп'ютерного моделювання і допомогли встановити вік кожного каналу. Вік найдавнішого з них становить 200 мільйонів років, а найбільш "молодого" - 50 мільйонів років.

У вересні 2015 року фахівці NASA провели прес-конференцію, під час якої розповіли про те, що знайшли свідчення існування рідкої води на поверхні Марса. Пізніше агентством було представлене анімаційне відео, яке моделює рух потоків води на Червоній планеті.