UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи вперше зафіксували потужні стратосферні вітри на Юпітері

Швидкість вітрів може досягати 1450 кілометрів на годину.

Вчені поспостерігали за наслідками зіткнення Юпітера з кометою, яке сталося в 1990-х, і виявили біля полюсів планети неймовірно сильні вітри, швидкість яких може досягати 1450 кілометрів на годину. Дослідники описують їх як «унікальне метеорологічне явище в Сонячній системі», повідомляє Європейська південна обсерваторія.

Юпітер знаменитий своїми червоно-білими смугами: хмарними вирами газу, що рухається, які астрономи традиційно використовують для відстеження вітрів в нижній атмосфері Юпітера. Астрономи також спостерігають поблизу полюсів Юпітера яскраві полярні сяйва, які асоціюються з сильними вітрами у верхній атмосфері планети. Однак, до цього часу дослідники ніколи ще не досліджували безпосередньо структуру вітру між цими двома шарами атмосфери - в стратосфері.

Відзначається, що виміряти швидкість вітру в стратосфері Юпітера, спостерігаючи за рухом хмар, неможливо, оскільки вони в цій частині атмосфери відсутні. Але дослідники знайшли вихід з цієї ситуації. У 1994 році планета зіткнулася з кометою Шумейкер-Леві 9, в результаті чого в атмосфері виникли нові молекули, які досі залишаються в ній і переносяться вітрами.

У ході нового дослідження вчені скористалася спостереженнями рухів одного з видів таких молекул - ціаніду водню - для прямих вимірювань стратосферних "струменів" на Юпітері. «Струменями» вчені називають вузькі вітрові смуги в атмосфері, схожі на струменеві течії в атмосфері Землі.

"Найбільш вражаючий результат - це відкриття потужних струменів зі швидкостями до 400 м/с, локалізованих під полярними сяйвами поблизу полюсів", - заявив керівник групи дослідників Тібо Кавальє. Такі швидкості вітру, приблизно в 1450 км/год, є більш ніж удвічі вищими від максимальних швидкостей штормових вітрів у Великій червоній плямі Юпітера і більш, ніж втричі перевищують швидкість вітру, виміряну в найсильніших земних торнадо.

За словами вчених, ці струмені можуть поводити себе як гігантський вир, діаметр якого в чотири рази більший за діаметр Землі, а висота сягає 900 кілометрів. Варто відзначити, що астрономи вже знали про сильні вітри поблизу полюсів Юпітера, але вони розташовувалися набагато вище області атмосфери, яка стала предметом вивчення в новому дослідженні. Вважалося, що вітри будуть сповільнюватися і зовсім зникнуть при наближенні до стратосфери.

Виявивши сильні вітри біля полюсів планети, вчені провели додаткові виміри, щоб підтвердити існування таких же вітрів і біля екватора. Виявилося, що швидкість струменів у цьому регіоні досягає 600 кілометрів на годину.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вода на Марсі могла піти в кору планети

Раніше астрономи заявили про те, що їм вдалося розібратися в природі загадкових шестикутних вихорів на полюсах Юпітера. Виявилося, що стабільність шторму в основному залежить від «захисту» - антіціклоніческого кільця навколо кожного циклону.