Астрономам вперше вдалося виявити елемент, що міститься в тілі людини, в галактиці на відстані 12 мільярдів світлових років від Землі. Як повідомляє CNN, цей елемент, фтор, виявляли у зубах та кістках у вигляді фторидів.
Елементи, які виявили в Сонячній системі, на Землі і навіть у наших власних тілах, з'явилися всередині ядер зірок і вивільнилися внаслідок вибуху. Але вчені досі не знають, як фтор міг з'явитись усередині світил.
За допомогою телескопа ALMA вчені змогли виявити фтор у галактиці, яка знаходиться дуже далеко від нас. Він присутній у вигляді фторводню в газових хмарах галактики NGP-190387. Світло від неї йшло до нас понад 12 мільярдів років, тому вчені можуть спостерігати за галактикою такою, якою вона була, коли Всесвіту було лише 1,4 мільярда років.
Зірки, які викинули фтор у Всесвіт, швидше за все жили дуже мало і померли молодими. Це означає, що це, мабуть, були зірки Вольфа-Райє. Такі світила дуже масивні, але живуть лише кілька мільйонів років, що дуже мало, порівняно з віком Всесвіту.
До цього вчені вже припускали, що зірки Вольфа-Райє можуть бути джерелом фтору, але це перші прямі спостереження, які підтвердили це. За словами дослідників, NGP-190387 знадобилося всього кілька десятків чи сотень мільйонів років на те, щоб концентрація фтору досягла рівнів, які спостерігаються у зірках Чумацького Шляху.
Виявлення фтору в далекій галактиці розширює простір для пошуку цього елемента. До цього його знаходили лише в нашій галактиці чи її сусідках, а також у деяких квазарах. Нове відкриття показує, що фтор існував ще на ранніх стадіях еволюції Всесвіту.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Відкриття дозволить вченим зрозуміти, як надмасивні чорні діри могли утворитися і досягти колосальних розмірів за короткий час.