UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи визначили кількість "планет-вигнанців" у Чумацькому Шляху

Планет у 10 разів менше, ніж вважали вчені.

Вчені вперше підрахували кількість великих "планет-вигнанців" у Чумацькому Шляху і прийшли до висновку, що їх приблизно в 10 разів менше, ніж вважалося до цього. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature Astronomy.

За останні десять років астрономи відкрили у прилеглих регіонах Галактики відразу кілька вкрай тьмяних і холодних небесних тіл, які назвали "планетами-вигнанцями". Їхня природа залишається предметом суперечок серед планетологів.

Зокрема, деякі дослідники вважають "планети-вигнанці" незвичайно великими двійниками Юпітера, викинутими за межі систем, що народили їх, внаслідок гравітаційних взаємодій між небесними тілами. Інші астрономи вважають, посилаючись на їхні розміри і температуру, що насправді це ненароджені зірки, так звані коричневі карлики, чия маса надто мала для початку термоядерних реакцій у їхніх надрах.

Тепер же дослідники підрахували кількість подібних планет у Чумацькому Шляху за допомогою даних, отриманих в рамках проекту OGLE. Дослідники спостерігали за тим, як гравітація різних мешканців галактики спотворювала світло далеких зірок на шляху до Землі.

У цілому вчені простежили за приблизно 2600 викривленнями світла зірок, породженими іншими світилами, коричневими карликами і планетами. Цього числа подій виявилося достатньо для того, щоб зрозуміти, як часто зустрічаються "планети-вигнанці" і які їхні типові розміри.

Всього астрономам вдалося знайти шість подій, імовірно породжених "планетами-вигнанцями". Жодна з них не відрізнялася великими розмірами – всі вони були схожі на Землю або її великі кам'янисті аналоги біля інших зірок. Все це вказує на те, що в Галактиці зустрічаються не сотні мільярдів великих "планет-вигнанців", а значно менше – на кожні чотири зірки Чумацького Шляху, за розрахунками вчених, доводиться всього одна, а не десять подібних планет.

Такі результати перепису, як вважають вчені, говорять про те, що великі планети "катапультуються" з новонароджених зоряних систем набагато рідше, ніж відносно невеликі небесні тіла.

Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили екзопланету з орбітою, що суперечить теоретичним моделям. Обертаючись навколо досить невеликої зірки, вона відхилена від площини обертання зірки на 76%. Планета володіє масою, близькою до маси Юпітера, але розташовується на більш близькій відстані до зірки.