Міжнародна група астрофізиків заявила про те, що в туманності Мураха (Menzel 3, Mz 3) розташовується гігантський космічний лазер. Зазначається, що подібний об'єкт є досить незвичним, оскільки має ознаки планетарної туманності, фізичні умови в якій не підходять для випускання когерентних фотонів. Висновки дослідників опубліковані на сайті arXiv.
У ході дослідження вчені вивчили дані, отримані за допомогою Herschel Space Observatory, і встановили, що в центрі туманності знаходяться 12 рекомбінаційних ліній водню, які зустрічаються в діапазоні від інфрачервоних до субміліметрових довжин хвиль. Такі лінії виникають при квантових переходах між високозбудженими станами рекомбінованного водню, коли спіймані іоном водню електрони починають перестрибувати на орбіти з низькими енергіями і випускати фотони.
За словами дослідників, яскраві рекомбінаційні лінії є дуже незвичними для планетарних туманностей, в спектрі яких головним чином спостерігаються заборонені спектральні лінії, що відповідають малоймовірним переходам електронів. Таким чином, виявлені лінії не можна пояснити спонтанним випромінюванням, яке випускають тонкі газові хмари планетарних туманностей.
Однак подібні відношення інтенсивностей спектральних ліній спостерігалися у об'єкта MWC 349A HRL - масивної подвійнлї (або, ймовірно, потрійної) зірки, що є природним космічним лазером, тобто джерелом когерентних фотонів. Як і Menzel 3, вона оточена біполярною туманністю, що породжена потоками газу і щільним диском в центрі. Джерелом лазерного випромінювання є високоіонізована (через інтенсивне рентгенівське випромінювання) поверхня на краю газового диска. Дослідники прийшли до висновку, що туманність Мураха, яка має схожу структуру і фізичні умови, також є гігантським лазером.
Туманність Мураха – це планетарна туманність, яка знаходиться в сузір'ї Наріжника і відноситься до біполярних, тобто має форму двох лопатей. Її точне походження поки залишається невідомим, проте ряд учених вважає, що в центрі туманності може перебувати подвійна симбіотична зірка, один компонент якої перетягує на себе речовину іншого. Таким чином, Mz 3 займає проміжне положення між молодою планетарною туманністю і подвійною зіркою, оскільки має відмітні ознаки обох об'єктів.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили найяскравішу наднову зірку у Всесвіті. ASASSN-15lh у два рази яскравіша за зафіксований раніше максимум для наднових, в тисячі разів яскравіша за "нормальних" наднових і в 50 разів яскравіша за нашу галактику Чумацький Шлях.