Міжнародна група вчених за участю дослідників з Інституту Нільса Бора при Копенгагенському університеті виявила в галактиці, розташованій на відстані 11 мільярдів світлових років від Землі, тип міжзоряного пилу, характерний для Чумацького Шляху, повідомляє Naked science.
Наголошується, що пил в галактиках складається з дрібних гранул вуглецю, кремнію і заліза, алюмінію та інших більш важких елементів. У Чумацькому Шляху багато вуглецевого пилу, якого дуже мало в інших галактиках. Тепер же вчені виявили такий пил в далеких галактиках, які дослідники вивчали за допомогою світла від гамма-сплесків. Вони випускаються під час вибухів масивних зірок, коли в їхніх ядрах закінчується паливо. Внаслідок вибуху зірка випускає потужні сплески світла, які астрономи можуть використовувати для аналізу речовини, з якої складаються галактики.
Після такого вибуху масивної зірки, який назвали GRB180325A, вченим вдалося зафіксувати у галактиці на відстані 11 мільярдів світлових років від нас частинки вуглецю. Вибух був зареєстрований 28 березня 2018 року. Спостереження тут же показали, що в галактиці присутній той же пил, що і в Чумацькому Шляху. Потім команда спостерігала за гамма-сплеском за допомогою спектрографа X-shooter Дуже великого телескопа. У підсумку зареєстрували чотири спектри післясвічення гамма-сплеску: в кожному з них виявили ознаки цього пилу.
Раніше такий вуглецевий пил був помічений під час спостережень чотирьох інших гамма-сплесків, останній з яких зареєстрували 10 років тому.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили найяскравішу наднову зірку у Всесвіті. ASASSN-15lh у два рази яскравіша за зафіксований раніше максимум для наднових, в тисячі разів яскравіша за "нормальних" наднових і в 50 разів яскравіша за нашу галактику Чумацький Шлях.