Астрономи виявили рештки загиблої масивної зірки, які перетворилися на пульсар і розігналися до 700 оборотів на секунду, що є рекордом для Чумацького Шляху. Про своє відкриття дослідники повідомили в Astrophysical Journal Letters.
Мілісекундний пульсар PSR J0952–0607 (J0952) розташований на відстані 3200-5700 світлових років у сузір'ї Секстант. За оцінками астрономів, він налічує близько 1,4 сонячних мас, і кожні 6,4 години навколо нього обертається невелика зірка-супутник масою близько 20 мас Юпітера. Нейтронна зірка перетягує на себе частину речовини своєї сусідки. Цей потік змушує її розкручуватися все швидше – за оцінками вчених, швидкість обертання J0952 досягає 707 оборотів на секунду – більше 42 тисяч обертів на хвилину.
Спостереження були проведені за допомогою мережі з тисяч порівняно невеликих радіоантен, розташованих у Нідерландах та інших країнах Північної Європи і об'єднаних в інструмент LOFAR (Low-Frequency Array, "Низькочастотний масив"). Вони показали, що паралельно обертання збільшується і сила випромінювання пульсара. У результаті він все активніше випаровує сусідню зірку – цей процес все ще триває. Такі об'єкти вже відомі вченим і, як найзнаменитіший з них, іноді називаються "чорними вдовами", подібно павукам, самки яких пожирають самців після копуляции.
Раніше дослідники заявили про те, що спіральний візерунок, який формується в пилу навколо новоутворених зірок, може свідчити про наявність величезних прихованих планет. При цьому вік зірок становить всього кілька мільйонів років, тобто близько одного відсотка від віку Сонця.