UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи виявили "планету-комету"

Дослідники ще жодного разу не спостерігали "хвоста" у планети таких масштабів.

Група астрономів з Університету Женеви виявила кометний хвіст у планети Глізе 436 b, яка розташована на відстані 33 світлових років від Землі.

Вчені проаналізували довжину хвиль, на яких транзит Глізе 436 b найбільше поглинав світло її зірки і довели, що вони відповідають тим, що ефективно поглинаються атомами водню. За даними спектрографії швидкість цих атомів становила 40-120 км/с, в той час як для покидання атмосфери планети досить перевищити її другу космічну швидкість (для Глізе 436 b – 26 км/с).

Простіше кажучи, випромінювання червоного карлика цієї системи змушує планету-гіганта втрачати надзвичайно велику кількість водню, який покидає її атмосферу. Потік атомів водню несиметричний і по мірі транзиту змінює свою орієнтацію відносно земного спостерігача. Випромінювання зірки "видавлює" його зовнішні області цієї системи, утворюючи величезний "кометний хвіст", який тягнеться за Глізе 436 b.

Як кажуть астрономи, аналогічна інтенсивна втрата легких газів була характерна в минулому для Землі і Марса, а також багатьох екзопланет. Проте вчені ще жодного разу не спостерігали "хвоста" у планети таких масштабів.

Раніше повідомлялося, що астрономи виявили екзопланету з "пекельної" атмосферою.