UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи виявили найдавніший диск навколо зірки

Дослідники NASA зробили відкриття за допомогою цивільних вчених.

Добровольці допомогли вченим з NASA відкрити диск навколо зірки, вік якого становить 45 мільйонів років. Висновки вчених були опубліковані в The Astrophysical Journal Letters.

Виявлений зоряний диск обертається навколо червоного карлика AWI0005x3s в туманності Кіля. Вік зірки на даний момент невідомий, але вона є кандидатом в асоціацію Кіля, зірки в якій є ровесниками і утворилися близько 45 мільйонів років тому.

Дослідники підкреслюють, що, як правило, випаровування подібних дисків відбувається протягом 30 мільйонів років. Причини того, що виявлений диск існує досі, дослідникам невідомі.

Читайте також: Астрономи відкрили зірку з трьома протопланетними дисками

Виявити диск вдалося завдяки спільним зусиллям вчених і восьми добровольців. Останні аналізували десятисекундні відеозаписи NASA в рамках проекту Disk Detective. Його учасники класифікують космічні об'єкти, зображення яких отримані за допомогою телескопів WISE та огляду 2MASS - у ньому задіяні телескопи в північному і південному півкулях.

Раніше вчені змогли помітити процес формування зірки-надгіганта. Міжнародна група астрономів під керівництвом Катарини Джонсон з Ліндського університету спостерігала величезний газопилової диск, який обертається навколо молодої зірки в сузір'ї Центавра. Діаметр об'єкта в дві тисячі разів перевищує відстань від Землі до Сонця, а маса центральної зірки перевищує сонячну в 25 разів. Знахідка може стати підтвердженням гіпотези про механізм виникнення надмасивних зірок шляхом поступового поглинання речовини аккреційних дисків, що швидко обертаються.