UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи виявили надмасивну чорну діру, викинуту з центру галактики

Чорна діра могла бути викинута з центру галактики через вплив гравітаційних хвиль.

Вчені за допомогою телескопа "Хаббл" виявили надмасивну чорну діру, яка була викинута з центру своєї галактики невідомою силою. Про своє відкриття дослідники повідомили в Astronomy & Astrophysics.

Спостереження, проведені за допомогою "Хаббла", дозволили виявити дуже яскравий і незвичайний квазар, який вказував на дію активного ядра галактики і наявність надмасивної чорної діри в ньому. Разом з тим, виявлений квазар 3С 186, який розташовується на відстані восьми мільярдів світлових років від Землі, перебував не в центрі галактики. Розрахувавши відстань, вчені встановили, що він знаходиться на відстані 35 тисяч світлових років від центру галактики, тобто далі, ніж Сонце від центру Чумацького Шляху.

Крім того, дослідники провели оцінку маси чорної діри і швидкість руху газів біля неї. Виявилося, що газ навколо чорної діри віддаляється від центру галактики на швидкості близько 7,6 мільйонів кілометрів на годину. Цей газ гравітаційно пов'язаний з надмасивною чорною дірою, так що і вона повинна рухатися з тією ж швидкістю. Її цілком достатньо, щоб за кілька хвилин покрити відстань від Землі до Місяця – і за 20 мільйонів років чорна діра повинна зовсім покинути материнську галактику.

На знімках, зроблених "Хабблом", вчені помітили незвичайні структури, схожі на арки. Ці структури є слідами злиття двох галактик. Передбачається, що не так давно материнська галактика 3C 186 зустрілася з іншою великою галактикою, яка мала власну надмасивну діру в центрі.

Чорні діри зблизилися і стали сходитися, закручуючись один навколо одного і втрачаючи величезні кількості енергії у вигляді гравітаційних хвиль. Через різницю в їхніх первинних масах і швидкостях обертання це "гравітаційне випромінювання" було сконцентровано переважно в одному напрямку. І коли діри остаточно злилися в єдиний об'єкт, його відкинуло на протилежну сторону немов реактивним струменем.

NASA

Варто відзначити, що астрономи не виключають і інший можливий сценарій розвитку подій. Наприклад, квазар може зовсім не відноситися до цієї галактики і розташовуватися за нею, і лише телескопи створюють цю ілюзію.

Раніше NASA представило відео знищення зірки чорною дірою. На відео зображено момент так званого "приливного руйнування", яке знаходиться в центрі галактики, розташованій на відстані 290 мільйонів світлових років від Землі.