UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи виявили карликові галактики з "блукаючими" чорними дірами

Дослідникам вдалося знайти 13 карликових галактик з чорними дірами.

Вчені намагалися зрозуміти те, яким чином з'являються чорні діри з масами в мільйони і мільярди сонячних і виявили "бродячі" чорні дири у карликових галактиках. Наукове розуміння процесу появи подібних об'єктів ще не досить чітке, оскільки воно займає кілька мільярдів років і об'єднує безліч злиттів галактик.

"Зерно" чорних дір зароджується занадто далеко в межах Всесвіту для того, щоб можна було простежити за їхнім утворенням з самого початку. Тепер же дослідникам вдалося знайти 13 карликових галактик у межах мільярда світлових років від Землі, які "майже напевно" містять у собі чорні діри, повідомляє Newsweek.

"Ця робота навчила нас, що ми повинні розширити наші пошуки масивних чорних дір у карликових галактиках за межами виключно центру, щоб отримати більш вичерпне розуміння, які механізми допомогли першим масивним чорним дірам сформуватися в ранньому Всесвіті", - сказала співавтор дослідження з Державного університету Монтани Емі Рейнс.

Оскільки маса карликових галактик приблизно в 100 разів менша, ніж у Чумацького Шляху, вони вважаються найменшими об'єктами у Всесвіті, які можуть містити чорні діри. Маса чорних дір, за оцінками вчених, становить близько 400 тисяч мас Сонця. Для порівняння, маса чорної діри в центрі Чумацького Шляху складає 4,6 мільярда сонячних.

Вчені обрали з каталогу NASA понад 100 карликових галактик. У 13 з них дослідники виявили свідчення перебування чорних дір, які активно поглинали речовину навколо себе.

Приблизно у половині з цих галактик чорна діра розташовувалася в центрі, а за його межами. Це вкрай дивно для галактик побільше, на зразок Чумацького Шляху, але набагато більш часте явище для карликових галактик. Більш того, за словами авторів дослідження, більшість чорних дір у карликових галактиках "блукають" і розташовуються на околицях галактик. Швидше за все, це свідчить про злиття галактики з іншим об'єктом у минулому, що могло призвести до того, що чорну діру "вибило" з її звичного місця розташування.

"Ми сподіваємося, що дослідження цих тіл і їхніх галактик дасть нам розуміння, як подібні чорні діри в ранні часи існування Всесвіту утворювалися, а потім розрослися і через злиття галактик протягом мільярдів років стали супермасивними чорними дірами, які ми бачимо у великих галактиках, які в мільйони або мільярди разів більші за Сонця", - сказала Рейнс.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Національної астрономічної обсерваторії Японії (NAOJ) заявили про те, що планети можуть формуватися не тільки навколо зірок. На їхню думку, навколо надмасивних чорних дір можуть з'являтися цілі системи, що складаються з тисяч світів.