UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи виявили холодний "рогалик" в подвійній системі

Імовірно, холодна область навколо подвійної зірки є місцем формування протопланет.

Астрофізики розгледіли незвичайну область навколо подвійної зірки. Форма області нагадує рогалик, вона є доволі холодною і, на думку астрономів, є місцем формування протопланет. Результати досліджень учених були озвучені на конференції Американської асоціації сприяння розвитку науки.

Процес формування планет навколо зірок починається з того, що з туманності під дією власної гравітації хмари утвориться зірка, а потім із залишків будівельного матеріалу утворюються планети. Гравітаційне обурення диска, яке створюється зіркою, може заважати планетам формуватися, оскільки гравітаційне поле у пари зірок більше, ніж у однієї. Крім того, якщо планет все-таки вдасться сформуватися, існує ймовірність того, що система виштовхне таку планету в міжзоряний простір.

Дослідники вивчили зірку HD 142527, яка розташовується на відстані 450 світлових років від Землі в скупченні ОВ-асоціація Скорпіона-Центавра.

Читайте також: Вчені з'ясували умови на двох планетах біля схожої на Сонце зірки

Поки астрономам вдалося знайти динамічне утворення в диску у формі рогалика. Ця область, на думку авторів дослідження, сформована гравітацією двох компонент системи. Більше того, всередині майже відсутній газ, що, можливо, означає, що частинки пилу покриті льодом. Це, в свою чергу, робить їх більш "липкими" і придатними для формування планетоземалей - зародків планет. Виявити протопланету ученим поки не вдалося, однак, автори дослідження вважають, що шукати її слід саме в цій незвичайній області.

Раніше повідомлялося про те, що вченим вперше вдалося зняти планету і диск навколо подвійної зірки. HD 106906AB – подвійна зірка в сузір'ї Південного хреста, вік якої становить приблизно 13 мільйонів років.