Міжнародна група астрономів провела комп'ютерну симуляцію погодних умов на екзопланеті K2-141b. Планета розмірами нагадує Землю, але принципово відрізняється від неї, адже її поверхня, океан і атмосфера складаються з гірських порід, повідомляє Phys.org.
Моделювання показало, що на планеті можуть йти кам'яні дощі, вітри дмуть на швидкості до п'яти тисяч кілометрів на годину, а ще на ній присутній океан магми глибиною 100 кілометрів. Екстремальні погодні умови можуть з часом назавжди змінити поверхню і атмосферу екзопланети.
За словами вчених, планета обертається настільки близько до зірки, що одна її частина завжди освітлена. Але, на відміну від Землі, освітлюється не половина, а дві третини планети. Температура «нічної» частини екзопланети опускається до -200 градусів Цельсія. Денна же розпечена до трьох тисяч градусів Цельсія - цього достатньо не тільки для того, щоб розплавити камінь, але навіть випарувати його.
Цікаво, що в атмосфері, що складається з кам'яної пари, можливі опади. Подібно кругообігу води на Землі, коли вода випаровується, піднімається в атмосферу, а потім випадає назад у вигляді дощу. На K2-141b схожі процеси відбуваються з натрієм, монооксидом кремнію і діоксидом кремнію. На Землі дощ випадає в океани, де триває процес випаровування. На K2-141b же мінеральний пар, утворений випаровуванням каміння, несеться надшвидкісними вітрами на «темну» сторону планети. Камені падають в океан магми, а потім витікають на «світлу» сторону, де відбувається випаровування.
Але цикл на екзопланеті не такий стабільний, як на Землі. Потоки магми течуть на освітлену сторону дуже повільно, через що, на думку вчених, мінеральний склад з часом зміниться, через що стануть іншими поверхня і атмосфера K2-141b.
«Всі кам'янисті планети, включаючи Землю, починали як розплавлені світи, але потім швидко остигали і кам'яніли. Лавові планети дають нам рідкісну можливість спостерігати за всіма стадіями планетної еволюції», - каже професор Коуен з Департаменту Землі і планетних наук
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше астрономи виявили "пі-планету". Вона обертається навколо своєї зірки за 3,14 дня, а її радіус схожий на радіус Землі.