UA / RU
Підтримати ZN.ua

Астрономи виявили на Венері ознаки життєдіяльності

В хмарах Венери виявили сліди фосфіну, що може свідчити про наявність позаземного життя.

Міжнародна група астрономів виявила в спектрі Венери молекулу фосфіна, яка утворюється на землі в результаті життєдіяльності бактерій, що може свідчити про наявність позаземного життя. Про це пише ESO.

Повідомляється, що сліди фосфіну були виявлені за допомогою телескопа Джеймса Клерка Максвелла (JCMT) в Східно-Азіатській обсерваторії на Гавайських островах. Щоб підтвердити це відкриття, знадобилося задіяти 45 антен Великої Атакамської міліметрової і субміліметрової антеної решітки (ALMA) в Чилі, більш чутливого телескопа.

Міжнародна група, в яку входять дослідники з Великої Британії, Сполучених Штатів і Японії, оцінює концентрацію фосфіну в хмарах Венери як дуже малу - всього близько двадцяти молекул на мільярд.

За оцінкою дослідників, щоб створити спостережувану концентрацію фосфіну на Венері, земні організми повинні були б використовувати приблизно 10% своєї максимальної здатності його виробляти. Як відомо, земні бактерії витягають фосфати з мінералів або біологічного матеріалу, додають до нього водень і, нарешті, виділяють фосфін. Будь-які організми на Венері будуть, ймовірно, дуже відрізнятися від земних, але й вони теж могли б бути джерелом фосфіну в венеріанській атмосфері.

Вчені, що входять до групи, вважають своє відкриття значним, так як вони змогли виключити багато альтернативних версій походження фосфіну. Однак, вони визнають, що підтвердження присутності "життя" на Венері потребує набагато більше часу і зусиль. Хоча у верхній атмосфері Венери температура в хмарах цілком комфортна, всього якихось 30 ° за Цельсієм, вони складаються з неймовірно концентрованої - близько 90% - сірчаної кислоти. Для будь-яких відомих мікробів вижити в такому середовищі було б важким завданням.

Подальші спостереження Венери і кам'янистих планет поза Сонячною системою, в тому числі за допомогою  Надзвичайно Великого телескопа, який нині будується, зможуть допомогти з'ясувати, як саме утворюється на них фосфін. Ці дослідження внесуть свій вклад в пошуки ознак життя поза Землею.